Projekty domów z katalogu i indywidualne

Po wyborze działki budowlanej przychodzi czas na podjęcie decyzji odnośnie do projektu domu, co wcale nie jest takie łatwe, jak może się wydawać. Nie można sugerować się wyłącznie powierzchnią oraz wyglądem nieruchomości, należy zwracać też uwagę na funkcjonalność przedstawionych rozwiązań. Większość inwestorów decyduje się na tanie projekty domów z katalogu (zamiast zamawiać indywidualny u architekta). Na gotowy projekt można oczywiście nanieść pewne drobne zmiany, tj. dostosować go do swoich indywidualnych potrzeb.

Wybierając projekt domu, trzeba zwracać uwagę głównie na praktyczność – domy z piętrem będą droższe w budowie, posiadanie piwnicy również będzie wiązać się z dodatkowymi kosztami. Duże znaczenie ma także rodzaj dachu, ogrzewania, rodzaj bryły. Warto wiedzieć, że im prostszy projekt, tym zapłacimy za jego realizację mniej pieniędzy. Jeżeli zależy nam na taniej budowie, najlepiej zdecydować się na dom w kształcie prostokąta o prostym układzie.

Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby zamówić projekt indywidualny domu, przy czym trzeba liczyć się w tym wypadku z dużo większymi kosztami. Takie rozwiązanie będzie odpowiednie dla osób, które mają konkretny pomysł na dom i chcą go zrealizować.

Na co zwrócić uwagę wybierając projekt domu?

Na początku należy odpowiedzieć sobie na pytanie, jakie mamy wymagania, styl życia, jak funkcjonuje na co dzień nasza rodzina, z którą wprowadzimy się do domu. Pierwszą ważną rzeczą jest oczywiście powierzchnia nieruchomości. Niestety, im większa, tym większe koszty za rachunki poniesiemy. Pamiętajmy, aby dobrać wielkość domu do swoich potrzeb.

Warto zastanowić się również nad takimi kwestiami jak garderoba, dodatkowa łazienka, spiżarnia czy pomieszczenie gospodarcze. Obecnie większość nowoczesnych projektów nie posiada piwnic, która generuje spore, dodatkowe koszty podczas budowy. Nie warto się na nią upierać, lepiej wydzielić odpowiednie pomieszczenie na spiżarnię, która będzie bardziej funkcjonalna.

Bardzo istotny jest także rodzaj dachu, im prostszy, tym tańszy. Oczywiście wcale nie jest to jednoznaczne z tym, że będą wyglądać źle – obecnie możliwości aranżacyjne są nieograniczone, wystarczy poszukać inspiracji w sieci. Dodatkową opcją są lukarny, które zwiększają atrakcyjność projektu, lecz mają także wpływ na cenę ostateczną inwestycji. Projekty domów tanich w budowie raczej nie mają lukarn.

Materiał wykonania dachu także będzie odgrywał dużą rolę. Nie bez znaczenia jest też jego kształt, który trzeba dopasować do bryły budynku. Droższe będą wyszukane kształty, wyróżniające się na tle pozostałych budynków.

Dom oszczędny i tani w utrzymaniu

Projekt domu powinien być taki, aby po jego realizacji nieruchomość była wygodna, ale też nie generowała wysokich rachunków. Co z tego, że zrealizujemy swoje marzenie o dużym domu z basenem, skoro później możemy mieć problem z jej utrzymaniem lub będzie nam szkoda wydawać tyle pieniędzy na rachunki, szczególnie jeżeli w domu będą mieszkać trzy czy cztery osoby. Powierzchnia, która jest wystarczająca dla rodziny 4-osobowej to 100 m2. Decydując się na większą nieruchomość, trzeba liczyć się z tym, że więcej zapłacimy zarówno za ogrzewanie, jak i za prąd.

Budowa domu to duże przedsięwzięcie, podczas jego realizacji będziemy musieli podjąć szereg bardzo ważnych decyzji. Jeśli nie znamy się na budowie, to lepiej zapytać o radę specjalistę, który podsunie nam dobre pomysły, tak aby mieszkało nam się nie tylko wygodnie, ale żebyśmy nie tracili pieniędzy bez sensu. Nie wszyscy muszą znać się na budownictwie i nieruchomościach. Choć może się wydawać na początku, że dopilnujemy wszystkiego na własną rękę, rzeczywistość może okazać się nieco inna. Nawet, jeżeli mielibyśmy zapłacić za fachowe doradztwo w kwestii budowy domu, to warto.