Choć początkowo obecność lamp industrialnych w pomieszczeniach mieszkalnych mogła zaskakiwać, dziś już nikogo nie dziwi. Wręcz przeciwnie, stały się bardziej poszukiwane przez inwestorów i architektów wnętrz. Ich ciekawy i oryginalny design sprawia, że potrafią odmienić wnętrze i nadać mu charakteru. Budują klimat pomieszczenia, nadal jednak nie zatracając swojej podstawowej funkcji. Stanowią funkcjonalne i praktyczne oświetlenie pomieszczeń o różnym przeznaczeniu.

Geneza stylu industrialnego

W zrozumieniu tego, dlaczego lampy industrialne charakteryzują się tak oryginalnym i skromnym wzornictwem, pomaga poznanie genezy tego stylu. Za jego początek uznaje się połowę XX w. Powstał w Stanach Zjednoczonych, a ściślej ujmując, w przemysłowej dzielnicy Nowego Jorku. W tamtym czasie zmiany w prawie pracy spowodowały masowe upadki fabryk. Budynki, w których dawniej mieściły się zakłady przemysłowe, zaczęły wkrótce świecić pustkami. Jednocześnie trwająca wówczas recesja nie dawała szansy nowojorskim artystom na znalezienie mieszkania. To właśnie wtedy opuszczone pomieszczenia przemysłowe (niedrogie w stosunku do pomieszczeń mieszkalnych) stały się dla świata artystów szansą na stworzenie własnej przestrzeni, która pełniłaby jednocześnie funkcję mieszkania z pracownią, warsztatem lub salą wystawową.

Styl industrialny i jego cechy

Wnętrza w stylu industrialnym są duże, przestronne i łączą w sobie wiele, różnych funkcji. Ścianki działowe obecne są tylko tam, gdzie pomieszczenia takie jak łazienka lub sypialnia z racji pełnionej przez nie funkcji muszą dawać odrobinę intymności. Styl industrialny charakteryzuje się minimalizmem, prostotą oraz surowością. Nie ma w nim miejsca na przepych, czy dekoracje. Pojawiają się natomiast surowe materiały konstrukcyjne budynku, co jest typowe dla starych, pofabrycznych pomieszczeń. Nie dziwi zatem obecność stali, betonu, czy cegły. Wystające rury i zwisające z sufitu kable to również widok charakterystyczny dla tego typu pomieszczeń. Założeniem stylu industrialnego jest, by wnętrze było proste, surowe i skromne.

Lampy industrialne

Dopełnieniem tego stylu są lampy industrialne. Wiele z nich wygląda, jakby rzeczywiście przeniesiona została ze starych fabryk i warsztatów. Wśród nich wymienić można niczym nieosłonięte żarówki wiszące na kablach, plafony o prostym kloszu ukryte za metalową kratką oraz bardzo charakterystyczne i modne w ostatnich latach lampy wiszące z metalowym kloszem w kształcie odwróconej misy. Cechą charakterystyczną jest to, że w takich lampach mocno eksponowane są żarówki i widoczne wszelkiego rodzaju łączenia (kable, śrubki itp.). Lampy.it mogą być wykonane z podobnych materiałów, jakie pojawiają się w industrialnych wnętrzach. Będzie to zatem beton, szkło, metal i drewno. Charakterystyczne są również wszelkiego rodzaju pęknięcia i rysy. Nie zawsze są to autentyczne lampy pochodzące z pofabrycznych pomieszczeń. Wiele z nich produkowana jest współcześnie. Ich producenci zadbali o to, by doskonale imitowały wygląd lamp industrialnych. Jedne bardziej nawiązują do tego stylu, inne mniej. Pojawiają się nawet takie, na których widoczne są rysy, które sugerują ślady użytkowania. Lampy industrialne to alternatywa dla osób, które lubią oryginalne i nieszablonowe rozwiązania. Doskonale sprawdzają się w minimalistycznych wnętrzach, nadając im charakteru.