Partnerzy portalu

CPK – ogłoszono pierwszy kolejowy przetarg

Opublikowano: 19-08-2019 Źródło: CPK, inzynieria.com

Celowa spółka Centralny Port Komunikacyjny ogłosiła przetarg na przeprowadzenie tzw. inwentaryzacji przyrodniczych dla nowych linii kolejowych do planowanego lotniska i Warszawy. Wybranych ma zostać sześciu wykonawców.


Fot. den-belitsky/Adobe Stock Fot. den-belitsky/Adobe Stock
  • Umowa będzie ważna przez pięć lat
  • Inwentaryzacje przyrodnicze będą odbywać się w całej Polsce
  • CPK ma być gotowe w 2027 r.

Centralny Port Komunikacyjny (CPK) do 2027 r. wybudowany ma zostać w środkowej części Polski, między Warszawą a Łodzią. Będzie jednym z największych węzłów przesiadkowych w Europie, który zintegruje krajowy transport lotniczy, kolejowy i drogowy. Rząd zaplanował budowę 1600 km nowych linii kolejowych, prowadzących do CPK i do Warszawy. Głównym założeniem jest powstanie 10 tzw. szprych prowadzących do lotniska ze wszystkich kierunków Polski.

Źródło: GDMT/CPK Źródło: GDMT/CPK

Zgodnie z planami, umowa z wybranymi w przetargu wykonawcami inwentaryzacji przyrodniczych podpisana będzie jesienią br. Szacowana wartość zamówienia to ponad 26 mln zł. Kontrakt zostanie zawarty w formule ramowej na pięć lat – o konkretnym zleceniu dla danej firmy będzie decydować zaproponowana przez nią cena.


Inwentaryzacja przyrodnicza to jeden z elementów procedury środowiskowej, która poprzedza wydanie pozwolenia na budowę. W przypadku budowy linii kolejowych do CPK najpierw zbadany będzie obszar, na którym powstanie linia dużych prędkości Warszawa–CPK–Łódź. Łącznie inwentaryzacją przyrodniczą na terenie całej Polski objęty będzie obszar o powierzchni 220 tys. ha. Każde z pojedynczych zadań cząstkowych obejmie powierzchnię nie mniejszą niż 900 ha.

Inwentaryzacje przyrodnicze to pierwszy przetarg kolejowy realizowany przez spółkę. Naszym celem w ramach tzw. etapu zero, który powinien być gotowy przed otwarciem Portu Lotniczego Solidarność, jest wybudowanie 140 km nowych linii, głównie trasy Warszawa– CPK–Łódź. Docelowo zakładamy budowę 1,6 tys. km nowych linii prowadzących z 10 kierunków do CPK i Warszawy – mówi Piotr Malepszak, pełniący obowiązki prezesa CPK.

Źródło: GDMT/CPK Źródło: GDMT/CPK

Kolejnym elementem po inwentaryzacji przyrodniczej będzie uzyskanie decyzji lokalizacyjnej, a później pozwolenia na budowę. 

W lipcu spółka CPK została przez rząd dofinansowana kwotą 300 mln zł. Według opracowania Baker McKenzie i Polityki Insight z maja br., powstanie CPK może przynieść Polsce od 4 do 7% wzrostu PKB. Nie brakuje też jednak przeciwników budowy nowego portu lotniczego.

Zobacz także: Tak może wyglądać Centralny Port Komunikacyjny

Konferencje Inżynieria

WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE

Sprawdź najbliższe wydarzenia