• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Singapur, Seul, Tokio? Kto pomoże zbudować CPK?

Opublikowano: 17-12-2019 Źródło: PAP, inzynieria.com

Jak powiedział Marcin Horała, pełnomocnik rządu ds. Centralnego Portu Komunikacyjnego, w 2020 r. rozpocznie się proces negocjacji i dobrowolny wykup gruntów pod CPK.


Fot. Romolo Tavani/Adobe Stock Fot. Romolo Tavani/Adobe Stock
  • Docelowo z CPK ma korzystać 100 mln pasażerów rocznie
  • Lotnisko ma być gotowe najpóźniej na przełomie lat 2027/2028

Teren lotniska jest większy nawet niż jedna gmina. Prawdopodobnie cały węzeł będzie zajmował teren na pograniczu kilku gmin, ale największa część jest w gminie Baranów – stwierdził Marcin Horała. Ponadto w najbliższych miesiącach wybrany powinien zostać doradca strategiczny budowy CPK. Będzie nim jedno z największych lotnisk na świecie. Rozmowy toczą się m.in. z lotniskami w Singapurze, Seulu i Tokio. Doradca strategiczny zajmie się m.in. przygotowaniem tzw. master planu lotniska.


Zgodnie z zamierzeniami, pierwsza operacja lotnicza z CPK wykonana zostanie pod koniec 2027 r., ewentualnie na przełomie lat 2027/2028. Budowa ma rozpocząć się w 2023 r. Jak powiedział Marcin Horała, cytowany przez PAP, wycena komponentu lotniskowego CPK to 25 mld zł.

Centralny Port Komunikacyjny powstać ma 37 km na zachód od Warszawy, na obszarze o powierzchni około 3 tys. ha. W pierwszym etapie przepustowość lotniska oszacowano na 45 mln pasażerów rocznie, docelowo ma to być 100 mln pasażerów. CPK będzie jednocześnie jednym z największych węzłów przesiadkowych w Europie, który zintegruje krajowy transport lotniczy, kolejowy i drogowy. Rząd zaplanował budowę 1600 km nowych linii kolejowych, prowadzących do CPK i do Warszawy. Głównym założeniem jest powstanie 10 tzw. szprych prowadzących do lotniska ze wszystkich kierunków Polski. Zgodnie z szacunkami, budowa infrastruktury kolejowej ma pochłonąć 40 mld zł.

Źródło: GDMT/CPK Źródło: GDMT/CPK

Według opracowania Baker McKenzie i Polityki Insight, CPK może przynieść Polsce od 4 do 7% wzrostu PKB. Nie brakuje też jednak przeciwników budowy.

Przeczytaj także: Największe lotniska na świecie [2018]

Konferencje Inżynieria

WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE

Sprawdź najbliższe wydarzenia