Na łamach kwartalnika znalazła się m.in. rozmowa z Agnieszką Śliwą, głównym specjalistą wydziału planowania w departamencie ochrony przed powodzią i suszą Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie (PGW WP), na temat tego, które rejony Polski są najbardziej zagrożone powodziami, map powodziowych czy możliwości pełnego zabezpieczenia przed takimi katastrofami, jak zalanie.

W ostatnim numerze zdecydowanie postawiliśmy na geoinżynierię i wyzwania z nią związane: tematem specjalnym są przesłony przeciwfiltracyjne, stanowiące znaczną część projektów realizowanych przez przedsiębiorstwa geotechniczne. Przesłony są wykorzystywane do budowy wałów przeciwpowodziowych, elementów towarzyszących budowlom hydrotechnicznym czy realizacji kondygnacji podziemnych przy wysokim poziomie zwierciadła wody gruntowej. O różnego typu rozwiązaniach geotechnicznych, tymczasowych i docelowych pisze Maciej Król (Keller Polska).

Dla wielu inwestorów wysoki poziom wód gruntowych to jednak zazwyczaj przyczyna o wiele wyższych nakładów finansowych, które trzeba przeznaczyć na realizację inwestycji. O alternatywie dla kosztownego systemu ekranów przeciwfiltracyjnych opowiadają na łamach czasopisma Urszula Tomczak i Sławomir Hołda (Soletanche Polska).

Niezwykle ważna jest też kwestia monitoringu przemieszczeń, który jest kluczowym narzędziem w przypadku zabezpieczenia placu budowy oraz kontroli negatywnych oddziaływań powstałych przy realizacji robót ziemnych fundamentowych w bezpośrednim sąsiedztwie istniejących obiektów budowlanych. W przebudowywanym Planetarium Śląskim w Chorzowie zastosowano zintegrowany system monitoringu przemieszczeń. Informacjami o tym, jak działa, dzieli się Grzegorz Łaba z GEO-Instruments Polska.

O wpływie budowy na obiekty sąsiadujące będziemy rozmawiać też podczas nowego wydarzenia, które znalazło się w kalendarzu naszych imprez branżowych: I Konferencji "Wpływ budowy na obiekty sąsiadujące", która odbędzie się w grudniu br. w Krakowie. Zapraszamy do stolicy Małopolski: już teraz jednak w kwartalniku można zapoznać się z opiniami ekspertów na temat monitorowania i zapobiegania dzięki jego zastosowaniu negatywnemu oddziaływaniu robót budowlanych na sąsiednie nieruchomości. 

Zapraszamy do lektury i prenumeraty!