W jakiej sytuacji pracodawca zapewnia zwrot kosztów prania odzieży roboczej?

Z reguły wiąże się to z brakiem możliwości wykonania takich świadczeń przez pracodawcę. Jeśli pracownik może we własnym zakresie zatroszczyć się o to, aby ubrania robocze, które nosi w pracy, było zawsze czyste, to otrzyma rekompensatę pieniężną równą wysokości poniesionych z tego tytułu kosztów.

Należy mieć na uwadze, że ekwiwalent za ubranie robocze, a konkretnie za jego czyszczenie, przysługuje tym pracownikom, którym pracodawca zalecił konserwację odzieży do pracy oraz obuwia. Wiąże się to ściśle z zagadnieniem obowiązku pracodawcy w kwestii zapewnienia zatrudnionym stosownej odzież i obuwia, jeżeli rzeczy osobiste zatrudnionego mogłyby ulec zniszczeniu bądź silnemu zabrudzeniu. W wielu zakładach pracy ubrania pracownicze są wymagane ze względu na rozwiązania technologiczne, względy sanitarne czy zasady bezpieczeństwa i higieny pracy. Często też zatrudnieni mogą uzyskać ekwiwalent za ubranie robocze, jeżeli we własnym zakresie dokonają jego zakupu.

Ile wnosi ekwiwalent za pranie odzieży roboczej?

Kodeks pracy nie reguluje wysokości stawki w tym zakresie ani sposobu obliczania kwoty zwrotu za czyszczenie ubrania pracowniczego. Jest to regulowane przez wewnątrzzakładowe ustalenia, ale jednocześnie uzależnione od kilku ogólnych czynników.

Odzież robocza BHP wymaga prania i regularnej wymiany. To ile wynosi ekwiwalent za pranie odzieży roboczej powinno uwzględniać między innymi koszty poniesione przez pracownika na środki piorące, zużycie wody, zużycie prądu. Ponadto należy mieć na względzie czas, jaki wypełnienie tego obowiązku pracowniczego zajęło danej osobie, a czas ten nie był czasem pracy, za który osoba dostaje wynagrodzenie. Nie należy przy tym obawiać się, że konieczne będzie comiesięczne dostarczanie faktur i prowadzenie karkołomnych wyliczeń. W przedsiębiorstwach funkcjonuje stały sposób kalkulowania wysokości ekwiwalentu za pranie odzieży, a to ile wynosi – zmienia się co pewien czas. Jest to uzależnione od powszechnych podwyżek np. zużycia wody w 2020 roku czy opłaty za energię elektryczną w roku 2020.