• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Centralny Port Komunikacyjny: odebrano ośrodek kontroli lotów

Opublikowano: 16-06-2020 Źródło: Ministerstwo Infrastruktury, PAŻP

91,5 mln zł kosztowała budowa Ośrodka Kontroli Ruchu Lotniczego w pobliżu lotniska Poznań-Ławica. Polska Agencja Żeglugi Powietrznej (PAŻP) odebrała już obiekt od wykonawcy. Z Poznania będzie mógł być nadzorowany ruch lotniczy na terenie całej Polski; to pierwsza inwestycja PAŻP w infrastrukturę na potrzebę budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego (CPK).


Lotnisko Poznań-Ławica: Ośrodek Kontroli Ruchu Lotniczego. Fot. PAŻP Lotnisko Poznań-Ławica: Ośrodek Kontroli Ruchu Lotniczego. Fot. PAŻP
  • Budowa ośrodka w Poznaniu trwała dwa lata
  • Zmodernizowano wieżę o wysokości 24 m
  • CPK ma być gotowe na przełomie lat 2027/2028

Trzypoziomowy ośrodek w Poznaniu powstał w miejscu starej wieży radarowej. Na prawie 10 tys. m2 powierzchni znajdują się dwie sale o powierzchni 1280 m2 każda, dwie serwerownie (po 570 m2), zaplecze socjalne. Kompleks wyposażono w dwa niezależne zasilenia w energię elektryczną i dodatkowo dwa agregaty prądotwórcze. Jest też centrum gaszenia sprzętu kontrolerskiego gazem specjalistycznego i stanowiska do ładowania aut elektrycznych. Ciepło zapewni pięć pomp z wymiennikiem gruntowym o mocy około 240 kW (wykonano 35 odwiertów na głębokość 200 m).

Wykonawca, w formule „projektuj i buduj”, pracował 25 miesięcy (umowę podpisano w maju 2018 r.). Do jego zadania należało zaprojektowanie i budowa nowego ośrodka, a także rozbiórka istniejących budynków, modernizacja wieży o wysokości 24 m oraz budowa drogi dojazdowej i parkingu. Obiekt będzie uruchamiany operacyjnie przez dwa lata. W kompleksie siedzibę będzie miało laboratorium innowacji. Centrum sterowania w Poznaniu będzie też wykorzystane jako rozwiązanie awaryjne dla planowanego Centralnego Portu Komunikacyjnego. 

Źródło: PAŻP Źródło: PAŻP

CPK to nie tylko nowe lotnisko przesiadkowe dla Polski i Europy, to także szeroko rozumiana infrastruktura realizowana w różnych miejscach kraju. I tak jak PAŻP jest istotną częścią całego projektu CPK, tak mamy nadzieję, że rozwiązanie wypracowane w Ośrodku Kontroli Ruchu Lotniczego w Poznaniu będą służyły nie tylko CPK, ale też wszystkim portom regionalnym w Polsce – powiedział Mikołaj Wild, prezes spółki celowej CPK.

Centralny Port Komunikacyjny powstać ma w centralnej Polsce, 37 km na zachód od Warszawy, zajmie 3 tys. ha. Zgodnie z planami, w pierwszym etapie Port Lotniczy Solidarność będzie obsługiwać do 45 mln pasażerów rocznie, a docelowo – 100 mln. Będzie zintegrowany z transportem kolejowym i drogowym. Szacunkowy koszt budowy samego lotniska to 35 mld zł.

CPK oddany do użytku powinien zostać na przełomie lat 2027/2028. Wielkie inwestycje zaczynają się od mniejszych kroków. Dzisiaj wizja Centralnego Portu Komunikacyjnego powoli staje się faktem. Obiekt w Poznaniu to pierwsza z inwestycji PAŻP w infrastrukturę na potrzeby CPK, to także miejsce, w którym powstawać będą technologie wykorzystywane na wszystkich lotniskach w Polsce i, mam nadzieję, na świecie – stwierdził pełnomocnik rządu ds. CPK Marcin Horała.

Przeczytaj także: Najlepsze lotniska na świecie [2020]

Foto, video, animacje 3D, VR

Twój partner w multimediach.

Sprawdź naszą ofertę!