Przecinarki spalinowe i stosowane w nich materiały ścierne

W przecinarkach spalinowych stosuje się gaźnikowe silniki 2- lub 4-suwowe o mocy od 3,2 do 5,0 kW. Ich obroty reguluje się spustem przepustnicy znajdującym się w rękojeści głównej maszyn. Urządzenia te wyposaża się linkowy system uruchamiania i zawór dekompresyjny zmniejszający znacznie siłę potrzebną do ciągnięcia linki rozruchowej, jak też w 3-filtrowe układy oczyszczania powietrza potrzebnego do spalania mieszanki paliwowej. Do trzymania przecinarek służą dwie rękojeści: główna ze spustem przepustnicy i pałąkowa. Uchwyty te od napędu i mechanizmów są odizolowane przez gumowe wibroizolatory i sprężyny, które tworzą tzw. układ antywibracyjny.

W przecinarkach spalinowych do przekazywania obrotów silnika do tarczy służy przekładnia pasowa. W zależności od modelu tych maszyn stosuje się narzędzia ścierne w formie tarcz o średnicach 300, 350 lub 400 mm i średnicy otworu montażowego wynoszącej 20 mm lub 25,4 mm. Urządzeniami tymi napędza się żywiczne tarcze do cięcia kamienia, stali czy żeliwa, jak też tarcze diamentowe służące do obróbki szerokiej gamy materiałów budowalnych.

Maksymalna głębokość cięcia przecinarek mieści się w zakresie 125-145 mm. Dla zapewnienia wysokiego poziomu bezpieczeństwa pracy wyposaża się je w regulowaną osłonę tarczy. Zaś cięcie tarczami diamentowymi wspomaga układ chłodzenia wodnego. Niewątpliwymi zaletami przecinarek spalinowych jest wysoka moc i niezależność od źródła prądu oraz stosunkowo duża łatwość cięcia sporych wymiarowo elementów za pomocą różnorodnych materiałów ściernych.

Narzędzia ścierne do cięcia stali stosowane w przecinarkach spalinowych

To odpowiednio skonstruowane żywiczne ściernice tarczowe o dużej średnicy (300, 350 lub 400 mm) i grubości 3,5-4 mm. Jako ścierniwo wykorzystuje się w nich elektrokorund lub węglik krzemu. Co ważne, tego typu materiały ścierne są specjalnie zaprojektowane do ręcznych przecinarek spalinowych. Informuje o tym producent. Dlatego, pomimo zbieżności wymiarów (średnicy zewn. i otworu wewn.), pod żadnym pozorem nie powinny być stosowane w tych przecinarkach tarcze do cięcia na maszynach stacjonarnych. Tarcze takie mają inną konstrukcję i są mniej odporne na obciążenia boczne występujące podczas pracy piłą spalinową z „wolnej ręki”.

Osobną grupę materiałów ściernych do przecinarek spalinowych stanowią tarcze do cięcia szyn. Do pracy nimi wymagane jest użycie zaciskowego ramienia prowadzącego. Obecnie dostępne tego typu narzędzia ścierne do cięcia szyn mają średnicę 305, 356 i 406 mm. Są wśród nich tarcze uniwersalne eliminujące konieczność stosowania kilku typów tarcz do cięcia szyn o różnej twardości. Nie tylko więc przyspieszają one pracę, ale także oferują doskonałe parametry obróbki i bardzo krótki czas cięcia.

Tarcze diamentowe do cięcia materiałów budowlanych stosowane w przecinarkach spalinowych

To szeroka grupa narzędzi ściernych o konstrukcji segmentowej i średnicy 300, 350 lub 400 mm. Na szczególną uwagę zasługują tutaj materiały ścierne Klingspor. W tego typu narzędziach ściernych, w zależności od przeznaczenia, stosuje się segmenty o różnej twardości. Tarcze z segmentami o spoiwie miękkim wykorzystuje się do cięcia twardych materiałów budowlanych, zaś o spoiwie twardym – abrazywnych jak asfalt czy świeży beton. Boczne krawędzie segmentów tarcz do przecinarek spalinowych są albo gładkie, albo typu turbo. Są one mocowane do obwodu stalowego korpusu tych narzędzi przy użyciu technologii spawania laserowego, która zapewnia najmocniejsze połączenie tych elementów i najwyższe bezpieczeństwo pracy.

Większość dostępnych tarcz do przecinarek spalinowych przeznaczona jest do cięcia na mokro. Narzędzia te stosuje się do obróbki szerokiej gamy materiałów budowlanych: od betonu i żelbetonu, przez różnego rodzaju cegły, bloczki, po abrazywny asfalt i świeży beton.

Wysokiej jakości tarcze diamentowe do przecinarek zapewniają szybki postęp robót budowlanych i najwyższy poziom bezpieczeństwa pracy. Odznaczają się też ponadprzeciętną żywotnością i tym samym znacznie obniżają koszty robót budowlanych.

Tarcze diamentowe specjalne do cięcia przecinarkami spalinowymi dla służb ratowniczych

Są to tarcze potrafiące szybko przeciąć praktycznie każdy rodzaj materiału konstrukcyjnego. Niezależnie od tego czy jest to stal, beton czy twarde materiały kompozytowe. Budowa tarczy jest oparta o wysokiej jakości korpus stalowy do którego przylutowane próżniowo są grube ziarna diamentowe. Ziarno diamentowe jest obecne zarówno na obwodzie tarczy jak i jej bocznej powierzchni. Dzięki temu tarcza uzyskuje niepowtarzalną agresywność i szybkość cięcia większości materiałów. Jest to kombinacja cech szczególnie pożądana przez służby ratownicze gdzie czas dotarcia do ofiar wypadków ma ogromne znaczenie.

HB