• W IV kwartale 2022 r. ma być gotowy projekt budowlany tunelu
  • Dla linii łączącej Warszawę z Łodzią, Poznaniem i Wrocławiem trwa opracowywanie dokumentacji
  • Wkrótce rozpocznie się druga tura konsultacji dla szlaku Warszawa–Łódź

Tunel – kroki do zezwolenia na budowę

Najbardziej zaawansowaną inwestycją jest projektowany tunel kolejowy pod Łodzią. Uzyskano już decyzję środowiskową, od listopada 2021 r. trwa projektowanie obiektu. W pierwszej połowie marca ma być gotowa koncepcja programowo-przestrzenna tunelu, a miesiąc później zaplanowano złożenie wniosku o decyzję lokalizacyjną.

Po jej uzyskaniu, w IV kwartale 2022 r. przewidziano przedłożenie kompletnego projektu budowlanego z uzgodnieniami dotyczącymi m.in. fazowania robót, a później skierowanie wniosku o pozwolenie na budowę.


Wyjście tunelu na powierzchnię znajdzie się w okolicach osiedla Retkinia i linii kolejowej nr 14 (na południowy zachód od Łodzi Kaliskiej). Stamtąd trasa będzie przebiegać w stronę Sieradza, za którym zaplanowano rozwidlenie w stronę Poznania i Wrocławia (stąd nazwa „igrek”). W grudniu 2021 r. spółka CPK podpisała umowę na dofinansowanie tego zadania w wysokości około 60 mln zł z unijnego instrumentu CEF („Łącząc Europę”) – czytamy w komunikacie.

Konsultacje społeczne: 19 tys. opinii i uwag

Dla szprychy nr 9, czyli właśnie szlaku łączącego Warszawę z Łodzią, Poznaniem i Wrocławiem, trwają przygotowania studiów techniczno-ekonomiczno-środowiskowe (STEŚ). Najbardziej zaawansowane prace dotyczą dla 140-kilometrowego odcinka między Warszawą i Łodzią – rozpoczęły się w połowie 2021 r.

 Z planowanego portu lotniczego do Łodzi będą kursować pociągi z prędkością do 250 km/godz., a podróż potrwa około 30 min. Składy pasażerskie będą się zatrzymywać na dworcu Łódź Fabryczna.

Planowane warianty trasy między Warszawą i Łodzią skonsultowano z samorządowcami i mieszkańcami gmin, prze które zostanie poprowadzona linia. W efekcie do spółki CPK i wykonawcy STEŚ wpłynęło blisko 19 tys. opinii i uwag. W odpowiedzi opracowano korekty i szczegółowe rozwiązania techniczne, m.in. dotyczące wiaduktów i tuneli.

Jeszcze w lutym ruszy druga tura konsultacji – spotkania informacyjne w trybie online. Będzie ona prowadzona do końca marca, a mieszkańcy zobaczą zawężoną do trzech liczbę wariantów i proponowane dla nich rozwiązania techniczne. Po niej zostanie wskazany wariant inwestorski, który znajdzie się we wniosku o wydanie decyzji środowiskowej (w połowie roku). Następnie zostanie wykonane dokumentacja budowlana, która umożliwi wystąpienie o decyzję lokalizacyjną.

Trwają też konsultacje w ramach studium wykonalności dla liczącego ponad 200 km odcinka między Łodzią i Wrocławiem. Szczegółowe rozwiązania projektowe i techniczne zostaną zaprezentowane mieszkańcom na przełomie marca i kwietnia – wtedy ruszy drugi etap konsultacji.

Inwestycje CPK dla województwa łódzkiego oznaczają budowę 219 km nowych linii kolejowych i modernizację 305 km istniejących tras kolejowych.

Szersza autostrada A2, szprychy i port lotniczy

 Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) ma już decyzję środowiskową dotyczącą poszerzenia autostrady A2 od skrzyżowania z autostradą A1 do granicy Warszawy. Od węzła Łódź Północ do Pruszkowa dobudowany zostanie trzeci pas, a od Pruszkowa do Konotopy – czwarty pas ruchu w każdą stronę. Prace mają się zakończyć jednocześnie z otwarciem lotniska. Podpisanie umowy w formule „projektu i buduj” ma nastąpić na przełomie lat 2022 i 2023.

W ramach tworzenia CPK ma zostać wybudowanych 12 szlaków kolejowych, w tym 10 szprych, prowadzących z różnych regionów Polski do Warszawy i nowego lotniska. To 30 zadań o łącznej długości 2 tys. km. Mają zostać zrealizowane do końca 2034 r. Prace przygotowawcze obejmują już 1300 km tras w ramach 10 kontraktów na studia wykonalności.

W części lotniskowej inwestycja jest na etapie zaawansowanych badań środowiskowych i terenowych, przygotowywania master planu i wykupu nieruchomości. W grudniu 2021 r. spółka ogłosiła preferowaną lokalizację lotniska. Obejmuje ona teren około 41 km2 na północ na obszarze trzech gmin: Baranowa, Teresina i Wiskitek – po północnej stronie autostrady A2 – informuje CPK.

Przeczytaj także: Prognozy IATA dla portu lotniczego CPK