Droga w kierunku pracy agenta nieruchomości stała się łatwiejsza po wejściu w życie przepisów ustawy deregulacyjnej znoszącej obowiązek posiadania przez agentów nieruchomości specjalnych uprawnień. Nie oznacza to jednak, że rekrutacja w branży nieruchomości stanowi formalność.

Agent nieruchomości – obowiązki

Czym właściwie zajmuje się agent nieruchomości? W obiegowej opinii jego obowiązki sprowadzają się do kojarzenia sprzedających z kupującymi oraz doprowadzenia do podpisania umowy sprzedaży. W praktyce jednak lista zadań rozszerza się istotnie. Powinny znaleźć się na niej:

  • opracowywanie i publikacja w internecie ofert sprzedaży lub wynajmu nieruchomości,
  • prezentacje nieruchomości,
  • bezpośrednie i pośrednie pozyskiwanie ofert,
  • negocjowanie warunków transakcji,
  • aktywne pozyskiwanie klientów,
  • doradzanie klientom.

Chcąc działać na rynku nieruchomości, możesz również zatrudnić się na stanowisku analityk rynku nieruchomości. Zakres kompetencji jest wówczas nieco inny, a w ich skład wchodzi także prognozowanie rozwoju rynku i dynamiki nieruchomości. To szczególnie istotne w przypadku klientów inwestujących w domy, mieszkania oraz przestrzenie biurowe.

Sprawny agent nieruchomości powinien dobrze czuć się zarówno na gruncie osobistego budowania relacji, jak również w kontaktach telefonicznych i internetowych.

Jak zostać agentem nieruchomości?

Aby pracować jako agent, nie musisz mieć konkretnego wykształcenia ani nawet ukończonych studiów wyższych, choć wielu pracodawców preferuje absolwentów pewnych kierunków. Niemniej, trafiając na ogłoszenie typu "poszukujemy agentów nieruchomości" przekonasz się, że właściwie każdy - pod warunkiem posiadania predyspozycji – może zacząć w branży nieruchomości: "zapewniamy szkolenie" - wyjaśniają pracodawcy. Co więcej, od 2013 roku, w związku z ustawą deregulującą zawód, nie jest wymagana licencja, choć warto ją wyrobić.

Czego zatem wymagają pracodawcy i co powinien zawierać list motywacyjny agenta nieruchomości? Ważniejsze od twardych kompetencji są umiejętności miękkie: interpersonalne i komunikacyjne. To one przekładają się na późniejszą łatwość nawiązywania i utrzymywania relacji z klientami, pozyskiwanie dobrych ofert i sprawne negocjacje. Liczy się samodzielność i dobra organizacja czasu. Z pewnością przyda się prawo jazdy.

Należy pamiętać, że agenci nieruchomości muszą wykazać się kreatywnością i twórczym podejściem do sprawy, a także uzbroić w odpowiednie dawki cierpliwości.

Rekrutacja w branży nieruchomości

Jako pośrednik nieruchomości poszukujący pracy w większości przypadków musisz stawić się na rozmowie kwalifikacyjnej. Pamiętaj jednak, że zaproszenie na spotkanie poprzedza analiza dokumentów aplikacyjnych. Zadbaj, aby CV pasowało do stanowiska, na jakie aplikujesz: było przejrzyste, uporządkowane i konkretne. Umieść w nim najważniejsze doświadczenia zawodowe, odbyte kursy i szkolenia.

Na rozmowę przybądź punktualnie. Spóźniając się, sugerujesz, że na spotkania z klientami również dotrzesz nie w porę. Planując dojazd, dolicz przynajmniej kilkanaście minut na nieprzewidziane sytuacje: korki na drodze, wypadki czy konieczność poszukiwania miejsca parkingowego. Lepiej poczekać w samochodzie niż pędzić na ostatnią chwilę. Wcześniej zapoznaj się z miejscem, do którego wysyłasz dokumenty. Agencja czy biuro nieruchomości może mieć swoją specyfikę i jasno określoną politykę wpływającą na cele, sposób tworzenia zespołu i klimat pracy. Zbierając informacje na ten temat, pokażesz rekruterowi, że zależy ci na posadzie, a wybór miejsca nie był przypadkowy.

Przygotuj się na to, że rekrutacja w branży nieruchomości często składa się z kilku etapów. Pierwszym jest zwykle rozmowa, potem zaś możesz zostać postawiony przed zadaniem praktycznym, wymagającym zastosowania kompetencji przydatnych później podczas faktycznego zatrudnienia.

Ile zarabia agent nieruchomości?

Zarobki, jakie pozwala uzyskać praca agenta nieruchomości, są uzależnione od kilku czynników, przede wszystkim od specyfiki rynku, na jakim działa dany pośrednik. Inaczej zarabia się w mniejszych miejscowościach, inaczej w miastach o randze wojewódzkiego.

Najczęściej możesz liczyć na wynagrodzenie podstawowe oraz prowizję uzależnioną od wartości sprzedanej lub wynajętej nieruchomości. W związku z tym zdarzają się miesiące lepsze i zdecydowanie gorsze. Dane serwisów branżowych podają, że miesięczne pensje agentów wahają się w przedziale od 5 do 20 tysięcy złotych.