Partnerzy portalu

Branża budowlana pod presją

Opublikowano: 19-05-2022 Źródło: źródło zewnętrzne
SPONSOROWANE

Sektor budowlany boryka się z rosnącymi cenami energii i materiałów, a także brakiem surowców. Ponadto wielu dostawców nie jest w stanie zagwarantować cen na przyszłe zamówienia, a te istniejące mogą w każdej chwili zostać anulowane. Wielu wykonawców jest zmuszonych szukać dróg do podreperowania bieżącego budżetu. Jedną z nich jest sprzedaż używanych maszyn budowlanych.


Fot. surplex.com Fot. surplex.com

Dobry początek roku, potem ciężki upadek

Początek roku 2022 wyglądał bardzo obiecująco dla przemysłu budowlanego: Wiele zamówień i rosnące obroty. W styczniu i lutym firmy budowlane mogły korzystać z dobrej pogody, aby zrealizować istniejące zamówienia. Odpowiadają temu dane VDMA (Niemieckiej Federacji Inżynierów) z roku 2021, które już wcześniej odzwierciedlały pozytywny nastrój w branży budowlanej. Sektor budowy maszyn i urządzeń również może zaliczyć ten rok do udanych pod względem liczby zamówień. Dzięki wzrostowi o prawie 60% w stosunku do poprzedniego roku, sektor maszyn i materiałów budowlanych zajął czwarte miejsce w rankingu zamówień otrzymanych przez niemieckich producentów maszyn.

Fot. surplex.com Fot. surplex.com

Następnie rozpoczęła się wojna na Ukrainie, a wraz z nią brak bezpieczeństwa materialnego i energetycznego oraz ogromny wzrost cen. W przypadku branży budowlanej istnieje również ryzyko związane z podażą. Dostawcy surowców zazwyczaj podają tylko dziennie aktualizowane ceny lub w ogóle ich nie podają. Powoduje to ogromne ryzyko ekonomiczne dla wykonawców podczas składania ofert, ponieważ klienci chcą mieć pewność cen i rzadko zgadzają się na klauzule dotyczące ich wzrostu. Około jedna trzecia niemieckich firm budowlanych obecnie nie składa już ofert. Sytuacja nie wygląda lepiej w przypadku istniejących zamówień, ponieważ projekty budowlane są coraz częściej anulowane lub wstrzymywane.

Niezależność od dostaw oznacza bezpieczeństwo

Credo jest przecież dobrze znane. Dotyczy to zwłaszcza branż takich jak budownictwo, które w dużym stopniu opierają się na dostawach. Ale w jaki sposób można osiągnąć niezależność? Zrównoważony rozwój w budownictwie oznacza, że projekty powinny być planowane w taki sposób, aby były przyjazne dla klimatu i mogły być wykorzystywane przez długi czas. W celu zamknięcia cyklu życia budynku należy rozważyć ewentualną dekonstrukcję, w tym recykling materiałów budowlanych.

Fot. surplex.com Fot. surplex.com

Oprócz obiegu materiałów budowlanych należy również zamknąć obieg maszyn. Istotny wkład w tym zakresie ma zakup i sprzedaż maszyn używanych. Na internatowych platformach aukcyjnych, takich jak Surplex.com, używane maszyny budowlane, nadwyżki sprzętu i używane pojazdy budowlane zmieniają właściciela.

Usuwanie przeszkód finansowych

To specyficzny okres w branży budowlanej: Od niedoboru wykwalifikowanych pracowników na początku roku do zagrożenia pracą w niepełnym wymiarze godzin, a wszystko to w ciągu kilku tygodni. Dlatego każdy, kto teraz chce szybko upłynnić kapitał, powinien przy sprzedaży używanych urządzeń zdać się na ekspertów. W razie potrzeby zamortyzowane maszyny można sprzedać bezpośrednio do przemysłowego domu aukcyjnego Surplex na uczciwych i przejrzystych warunkach. W ten sposób nabyte aktywa są łączone w aukcje i stanowią dla nabywcy atrakcyjną kolekcję maszyn budowlanych. W ten sposób w krótkim czasie można przezwyciężyć trudności finansowe.

O Surplex

Surplex jest jednym z wiodących europejskich przemysłowych domów aukcyjnych i zajmuje się handlem używanymi maszynami i urządzeniami operacyjnymi na całym świecie. 16-Językowa platforma aukcyjna surplex.com notuje rocznie ok.50 mln odsłon. Na ponad 500 aukcjach internetowych sprzedanych jest rocznie ponad 55.000 artykułów przemysłowych. Firma ma siedzibę w Düsseldorfie i posiada biura w 15 krajach europejskich. Ponad 200 pracowników z 20 krajów generuje roczny obrót w wysokości ponad 100 milionów euro.

Foto, video, animacje 3D, VR

Twój partner w multimediach.

Sprawdź naszą ofertę!