Kredyt 2% – zasady działania

Kredyt 2% to rządowy program dopłat do kredytów hipotecznych. Skorzystać mogą z niego małżeństwa, pary z dzieckiem, bądź single i singielki. W momencie składania wniosku przynajmniej 1 osoba nie może mieć ukończonych 45 lat.

Ponadto z wzięcia kredytu na preferencyjnych warunkach dyskwalifikuje własność lub spółdzielcze prawo własności do mieszkania bądź domu. Nie można także być stroną bądź byłą stroną kredytu hipotecznego, który został zawarty w ciągu 36 miesięcy przed złożeniem aktualnego wniosku.

Dopłaty trwają przez pierwsze 10 lat. W tym czasie różnicę pomiędzy odsetkami wynikającymi z umowy a ustaloną stawką pokrywa rząd. Oczywiście kredyt w rzeczywistości nie jest oprocentowany tylko na 2%. RRSO w większości wypadków wynosi około 5% lub nawet więcej. Kredyt może zostać zaciągnięty na kwotę maksymalnie 500 tys. zł dla singli lub 600 tys. zł dla par z dzieckiem, małżeństw i rodziców samotnie wychowujących dziecko.

Kredyt 2% a ceny na rynku budowlanym

Kredyt 2% wyraźnie wpłynął na wzrost cen na rynku. Wszystko przez powstanie zjawiska tak zwanego skumulowanego popytu. Wprowadzenie takiego programu przekonało wiele osób do zakupu swojego pierwszego mieszkania. Jednych skusiły atrakcyjne warunki, a dla innych to jedyna szansa na własne lokum. W ten sposób popyt na mieszkania, który byłby rozłożony na kilka lat, skumulował się w okresie zaledwie 6 miesięcy. Tylko tyle upłynęło od wprowadzenia dopłat do wyczerpania ich limitu.

Z powodu kredytu 2% najmocniej podrożały oczywiście mieszkania z niższej półki cenowej, mieszczące się w jego ramach. Sytuację szybko wykorzystali deweloperzy, którzy widząc dynamicznie rosnący popyt, zdecydowali się podwyższyć ceny.

Przyszłość kredytu 2% i jej wpływ na rynek

Osoby zainteresowane skorzystaniem z kredytu 2% muszą obejść się smakiem. Pod koniec 2023 roku Bank Gospodarstwa Krajowego poinformował, że limit dopłat na rok 2023 i 2024 został wyczerpany. Z tego powodu składanie wniosków możliwe jest tylko do 1 stycznia 2024 roku i muszą zostać one prawidłowo zarejestrowane przez bank do 7 stycznia.

Biorąc pod uwagę wpływ, jaki wywarł kredyt 2% na ceny na rynku nieruchomości, nowy rząd będzie szukał alternatywnego rozwiązania. Ilość kredytów hipotecznych zawartych w ramach programu może też przyspieszyć budowę wielu mieszkań. Popyt zdecydowanie przekroczył podaż i teraz deweloperzy mają przed sobą wiele pracy.

Prognozy rynku budowlanego wskazują, że może to doprowadzić do powstania licznych wakatów w branży budowlanej. Jeśli interesuje Cię praca w budowlance, sprawdź stronę gowork.pl. Dostępne są tam oferty, a także rozbudowane opinie na temat poszczególnych pracodawców. W ten sposób z pewnością znajdziesz pracę w sprawdzonej firmie, która cieszy się dobrą renomą.