• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Kiedy ruszy budowa północnej obwodnicy Kędzierzyna-Koźla?

Opublikowano: 28-01-2020 Źródło: GDDKiA

Złożono wniosek o wydanie ZRID (zezwolenie na realizację inwestycji drogowej) dla budowy północnej obwodnicy Kędzierzyna-Koźla (woj. opolskie). Planowany fragment będzie mieć 14,6 km długości.


Fot. idgara000/Adobe Stock Fot. idgara000/Adobe Stock
  • Północna obwodnica Kędzierzyna-Koźla usprawni ruch w kierunku m.in. autostrady A4
  • Z ulic miasta zniknie transport niebezpiecznych materiałów chemicznych
  • Budowa pochłonie 220,6 mln zł

Umowę na projekt i budowę obwodnicy Kędzierzyna-Koźla podpisano w październiku 2018 r. W ciągu tej drogi powstanie 19 obiektów inżynieryjnych, w tym m.in. mosty nad Kłodnicą i Kanałem Gliwickim oraz kilka wiaduktów i cztery ronda. Zaplanowano przebudowę istniejących dróg w miejscach połączenia z obwodnicą, a także sieci technicznych i urządzeń melioracyjnych. Wzdłuż trasy zainstalowane zostaną urządzenia bezpieczeństwa ruchu czy elementy systemu zarządzania ruchem.

Północna obwodnica Kędzierzyna-Koźla powstanie w ciągu drogi krajowej nr 40. Będzie to droga typu GP (główna ruchu przyspieszonego) o nawierzchni bitumicznej po części w układzie 2+1, czyli jednojezdniowa z dodatkowym pasem do wyprzedzania. Jak poinformowała Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA), od istniejącego odcinka dwujezdniowej obwodnicy Kędzierzyna-Koźla pobiegnie nowa trasa o nawierzchni bitumicznej. Początkowo będzie to droga jednojezdniowa, z dodatkowym pasem do wyprzedzania, a od niemal połowy odcinka w tradycyjnym układzie z dwoma pasami ruchu w przeciwnych kierunkach.

DK40: obwodnica Kędzierzyna-Kożla. Źródło: GDDKiA DK40: obwodnica Kędzierzyna-Kożla. Źródło: GDDKiA

Nowy fragment na terenie woj. śląskiego włączy się do drogi krajowej nr 40. Wszystko ma być gotowe pod koniec 2022 r. Roboty budowlane będą mogły rozpocząć się, kiedy tylko wojewodowa opolski wyda ZRID. Zadanie zrealizuje konsorcjum firm Strabag Infrastruktura Południe i Strabag. Koszt budowy to 220,6 mln zł.


Nowa droga usprawni ruch w kierunku m.in. autostrady A4. Trasę zaplanowano od kędzierzyńskiego osiedla Piastów przez Blachownię i Sławięcice do Ujazdu i autostrady A4. Dzięki temu z miejskich ulic zniknie transport niebezpiecznych materiałów chemicznych z Zakładu Azotowego w Kędzierzynie-Koźlu. Dzięki tej inwestycji powstanie też połączenie międzyregionalnej drogi z Czech i południa kraju z portem rzecznym na Odrze oraz węzłem kolejowym w Kędzierzynie-Koźlu.

Przeczytaj także: GDDKiA ogłosiła plan przetargów na 2020 r.

Konferencje Inżynieria

WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE

Sprawdź najbliższe wydarzenia