• Polsko-brytyjski zespół konsultantów zajmie się planowaniem infrastruktury CPK
  • To kontynuacja wcześniejszej współpracy Polski i Wielkiej Brytanii
  • Brytyjczycy podzielą się doświadczeniami z realizacji inwestycji infrastrukturalnych

Porozumienie jest kontynuacją wcześniej prowadzonych wspólnych działań z związanych z projektem CPK. W ramach wspólnej inicjatywy spółki CPK i ambasady brytyjskiej zorganizowano w ubiegłym roku warsztaty, podczas których opracowano wstępne koncepcje architektoniczne Portu Lotniczego Solidarność. Uczestniczyły w nich renomowane biura projektowe.

Jonathan Knott, ambasador Wielkiej Brytanii w Polsce podkreślił, że Brytyjczycy podzielą się doświadczeniami ze zrealizowanych wielkich inwestycji m.in. w portach lotniczych Incheon w Seulu, Changi w Singapurze, Daxing w Pekinie i İGA w Stambule. Polsko-brytyjski zespół konsultacyjny zajmie się kwestiami planowania infrastruktury lotniskowej i kolejowej, cyfryzacji projektu, zagospodarowania przestrzennego rejonu Airport City czy zaprojektowania przestrzeni powietrznej na potrzeby CPK.


Wielkie projekty infrastrukturalne, takie jak Centralny Port Komunikacyjny, są odpowiedzią na potrzeby transportowe obywateli i krajów, ale też okazją do wymiany specjalistycznej wiedzy i umiejętności. Doceniamy dotychczasowe zaangażowanie Wielkiej Brytanii w prace nad projektem. To wsparcie pomaga nam w planowaniu nowoczesnego, wygodnego i bezpiecznego epidemiologicznie portu lotniczego – powiedział Marcin Horała, pełnomocnik rządu ds. CPK.

Jeszcze w ubiegłym roku opracowano tzw. brief strategiczny określający wymagania techniczne i operacyjne planowanego lotniska. Konsultowano go z ponad 150 partnerami branżowymi, także z brytyjskimi przewoźnikami lotniczymi. W 2020 r, ma być zapaść decyzja o wyborze doradcy strategicznego i konsultanta technicznego do spraw tzw. master planu dla CPK.

Po polskiej stronie beneficjentami porozumienia są m.in. CPK, PAŻP, Urząd Lotnictwa Cywilnego (ULC) oraz Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMiGW). Ze strony brytyjskiej uczestniczą w nim m.in. Ministerstwo Eksportu i Handlu Międzynarodowego (DIT), British Aviation Group (BAG), która zrzesza firmy z branży lotniskowej, i National Air Traffic Control Services (NATS), czyli zarządca przestrzeni powietrznej na Wyspach – czytamy w komunikacie.

Projekt CPK obejmuje budowę lotniska, które ma stać się hubem dla Polski i Europy Środkowo-Wschodniej oraz ponad 1600 km nowych linii kolejowych. Pociągi z największych polskich miast mają dojeżdżać do portu lotniczego w ciągu maksymalnie 2,5 godz.

Przeczytaj także: Centralny Port Komunikacyjny – jest wsparcie z UE