• Obwodnica Strzelec Krajeńskich będzie liczyć 7 km
  • Zostanie zbudowana w ciągu 39 miesięcy
  • W woj. lubuski zaplanowano jeszcze pięć dróg obwodowych

Jednojezdniowa obwodnica

Wyłoniony w przetargu wykonawca wykona projekt, a następnie zbuduje drogę obwodową Strzelec Krajeńskich w ciągu DK22, o długości 7 km. Inwestor oczekuje drogi klasy GP (główna o ruchu przyspieszonym), jednojezdniowej i dwupasmowej. Zaplanowano też budowę obiektów mostowych, urządzeń ochrony środowiska (m.in. przejść dla zwierząt) oraz skrzyżowań jednopoziomowych. Zostanie też wykonana infrastruktura towarzysząca, czyli np. oświetlenie drogowe i montaż urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego.


Na przeprowadzenie wszystkich robót i uzyskanie pozwolenia na użytkowanie drogi wykonawca będzie miał 39 miesięcy, przy czym nie będą one naliczane w okresie zimowym, od 15 grudnia do 15 marca. Inwestycja ma zostać zakończone w 2025 r.

Wyprowadzenie ruchu poza miejscowość

Podstawowym celem budowy obwodnicy Strzelec Krajeńskich jest wyprowadzenie ruchu tranzytowego poza miejscowość. Dzięki temu nastąpi poprawa bezpieczeństwa mieszkańców, odciążenie układu komunikacyjnego miasta, a tym samym zwiększenie przepustowości dróg w jego granicach. Poprawi to komfort jazdy, skróci czas podróży a także ograniczy emisje spalin i hałasu – informuje GDDKiA.

DK22 to droga ważna nie tylko dla woj. lubuskiego. Łączy ona przejście graniczne w Kostrzynie nad Odrą z przejściem w Grzechotkach na wschodniej granicy kraju. W Elblągu staje się drogą ekspresową S22 i stamtąd prowadzi do granicy z Rosją.

Pięć obwodnic w planach

W woj. lubuskim zaplanowano jeszcze pięć dróg obwodowych. Dla obwodnic Krosna Odrzańskiego w ciągu DK29 i Kostrzyna nad Odrą (DK31) prowadzone są prace przygotowawcze. Natomiast w przypadku obwodnic Dobiegniewa (DK22), Przytocznej (DK24) oraz Wschowy i Dębowej Łęki (DK12) trwa, jak podaje GDDKiA, weryfikacja ofert złożonych w ramach postępowania przetargowego na dokumentację projektową w ramach Studium Techniczno-Ekonomiczno-Środowiskowego z elementami Koncepcji Programowej (STEŚ-R) wraz z materiałami do decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach.

Korzyści z obwodnicy Strzelec Krajeńskich:

  • wyprowadzenie ruchu tranzytowego z miasta i poprawa komfortu życia mieszkańców;
  • odciążenie infrastruktury w Strzelcach Krajeńskich;
  • skrócenie czasu podróży;
  • zapewnienie komfortu jazdy i zwiększenie bezpieczeństwa ruchu drogowego;
  • ograniczenie emisji spalin i hałasu w stosunku do obecnie eksploatowanych dróg przez centrum miasta;
  • poprawa przepustowości i płynności jazdy na trasie prowadzącej z Gorzowa Wielkopolskiego w kierunku województwa pomorskiego i portów Trójmiasta.

Przeczytaj także: W wakacje kierowcy pojadą nową jezdnią obwodnicy Morawicy