Partnerzy portalu

Coraz bliżej Lubelskiej Kolei Aglomeracyjnej

Opublikowano: 06-07-2020 Źródło: PKP PLK

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. (PKP PLK) ogłosiły przetarg na wybór wykonawcy koncepcji Lubelskiej Kolei Aglomeracyjnej. Wcześniej, w połowie czerwca br., podpisały w tej sprawie z samorządem lubelskim.


Transport kolejowy jest najbardziej ekologicznym środkiem lokomocji i jego rozwój na Lubelszczyźnie jest bardzo pożądany – powiedział minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

Zgodnie z podpisanym 13 czerwca 2020 r. porozumieniem z Zarządem Województwa Lubelskiego, Koleje zobowiązały się przeprowadzić przetarg na wybór wykonawcy koncepcji oraz sprawować nadzór nad jej przygotowaniem. Powstanie koncepcji umożliwi opracowanie studium wykonalności, które określi szczegółowy zakres prac.

Dzięki LKA powstaną nowe przystanki i linie kolejowe, a mieszkańcy będą mogli szybko i komfortowo podróżować, a to korzystnie zmieni warunki życia – skomentował Ireneusz Merchel, prezes PKP PLK.

Plany LKA. Źródło: PKP PLK Plany LKA. Źródło: PKP PLK

LKA ma umożliwiać szybki i sprawny dojazd do stolicy województwa m.in. z Puław, Parczewa, Chełma i Kraśnika, ale dopiero koncepcja umożliwi określenie wszystkich kierunków rozbudowy linii kolejowych na terenie woj. lubelskiego. Przeanalizowany zostanie obszar, jaki obejmować będzie Lubelska Kolej Aglomeracyjna, eksperci zbadają też możliwość budowy nowych linii kolejowych z Szastarki przez Janów Lubelski do Biłgoraja oraz z Lublina do Łęcznej. Rozważona zostanie elektryfikacja odcinka z Lublina do Łukowa, a także budowa nowej łącznicy do Lotniska Lublin od strony Chełma.

Wśród założeń jest m.in. modernizacja istniejących i budowa nowych przystanków kolejowych. Perony będą dostosowane do potrzeb osób o ograniczonej mobilności. Planowana jest też lepsza integracja z innymi środkami transportu, dzięki planowanym węzłom przesiadkowym.

Opracowanie koncepcji planowane jest w latach 2020–2021, a jej wartość szacowana jest na około 400 tys. zł. Władze wojewódzkie zgodziły się pokryć połowę kosztów opracowania koncepcji, a pozostałą część sfinansują PKP PLK.

Województwo lubelskie dysponuje jedną z najrzadszych sieci kolejowych w kraju. Dlatego wierzę, że Lubelska Kolej Aglomeracyjna poprawi dostępność transportową, tak aby mieszkańcy mogli szybko i swobodnie przemieszczać się korzystając ze modernizowanych linii kolejowych – wyjaśnia marszałek woj. lubelskiego Jarosław Stawiarski.

Przeczytaj także:Podróże kolejowe z Krakowa do Bielska-Białej będą łatwiejsze

Foto, video, animacje 3D, VR

Twój partner w multimediach.

Sprawdź naszą ofertę!