• Zakopianka łączy Kraków z Zakopanem
  • Niebezpiecznie jest między stolicą Małopolski a Myślenicami

Zgodnie z badaniem z 2015 r., DK7 między Krakowem a Myślenicami każdego dnia przejeżdża ponad 33 tys. pojazdów na dobę, a właśnie skrzyżowanie w Jaworniku (wszystkie relacje skrętne) jest jednym z najniebezpieczniejszych miejsc. Dzięki budowie węzła głównie poprawić ma się bezpieczeństwo, choć jednocześnie usprawnić powinno się funkcjonowanie strefy ekonomicznej Jawornik-Polanka. W planie jest budowa dwupoziomowego węzła: powstaną łącznice, pasy włączeń i wyłączeń po obu stronach zakopianki, odcinek drogi wojewódzkiej i drogi lokalne. Przewidziano też m.in. dwa ronda i wiadukt.

Podpisanie przez resort infrastruktury programu inwestycji oznacza, że Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) może rozpocząć przygotowania do ogłoszenia przetargu na opracowanie dokumentacji wraz z uzyskaniem decyzji zezwalającej na realizację inwestycji drogowej (ZRiD).

Dużo inwestycji na zakopiance

Na trasie między Krakowem a Myślenicami będzie więcej tego typu inwestycji. Dwupoziomowe skrzyżowanie planowane jest także w Krzyszkowicach, gdzie obecnie funkcjonuje jednopoziomowe – z drogami powiatową i gminną. W jego obrębie piesi korzystają z przejścia bez sygnalizacji świetlnej. Zgodnie z zamierzeniami, przejście zostanie zlikwidowane (tak samo jak pas do skrętu w lewo), zamknięty będzie też środkowy pas rozdzielający dwie jezdnie zakopianki, powstaną odcinki dróg lokalnych. W koncepcji zaproponowano m.in. tunel pod zakopianką, z którego korzystaliby także piesi.

Podobne zadanie realizowane będzie kilkanaście kilometrów dalej patrząc w stronę Krakowa: w Gaju nowy węzeł zastąpi istniejące skrzyżowanie z drogami powiatowymi. Z kolei w odległości 2 km od Gaja w stroną Krakowa, w Libertowie, wybudowany ma być dwupoziomowy węzeł oraz przejście podziemne. Węzeł zaplanowano także w Myślenicach, w miejscu skrzyżowania zakopianki z drogą powiatową (ul. Sobieskiego). Dodajmy, że na odcinku między Krakowem a Myślenicami w ciągu ostatnich 10 lat oddano do użytku sześć kładek: po jednej w Gaju i Mogilanach oraz po dwie w Głogoczowie i Jaworniku.

Zakopianka łączy Kraków z Zakopanem: dużym zainteresowaniem cieszy się budowa jej ekspresowego (S7) fragmentu od miejscowości Lubień do Chabówki. Elementem środkowego odcinka Naprawa–Skomielna Biała jest ponad dwukilometrowy tunel.

Zobacz nasz serwis specjalny TUNEL ZAKOPIANKA.