• Koncepcja Tras Zwierzynieckiej i Pychowickiej będzie kosztować prawie 10 mln zł
  • Obie drogi będą częścią trzeciej obwodnicy Krakowa
  • Ich łączna długość wyniesie 6,7 km

Kontynuujemy prace związane z największym – realizowanym obecnie – projektem inwestycyjnym w Krakowie, którego celem jest odciążenie komunikacyjne centrum miasta – mówi prezydent Jacek Majchrowski.

Zadanie o wartości prawie 9,69 mln zł wykona konsorcjum spółek MP sp. z.o.o. sp. k z Krakowa (lider) i Mosty Katowice sp. z.o.o. W ramach działań zostaną przeprowadzone konsultacje społeczne, autorzy koncepcji mają też uzyskać decyzję środowiskową ( podziale na zadania dla każdej trasy). Na prace mają 37 miesięcy, przy czym na samą koncepcję i konsultacje wyznaczono okres 12 miesięcy od podpisania umowy. Zostaną też opracowane części kosztowe przedsięwzięcia.


Wykonawca zobowiązany będzie wykonać wariantową koncepcję podzieloną na dwa niezależne zadania wraz z wykonaniem badań geologicznych. Zadanie I obejmuje odcinek Trasy Pychowickiej od końca zakresu budowy Trasy Łagiewnickiej przy ul. Grota Roweckiego do ul. Księcia Józefa. Zadanie II obejmuje odcinek Trasy Zwierzynieckiej od ul. Księcia Józefa do Ronda Ofiar Katynia – mówi Krzysztof Migdał, członek zarządu Trasy Łagiewnickiej SA. Szczególnej analizie ma być poddane przekroczenie Wisły w wariantach tunelowym i mostowym.

Wykonawca opracuje warianty przebiegu Trasy Zwierzynieckiej i Trasy Pychowickiej z uwzględnieniem oczekiwań mieszkańców oraz możliwości technicznych i finansowych ich realizacji. W oparciu o te opracowania, wybrany zostanie wariant wynikowy, czyli wariant najbardziej optymalnego przebiegu obu tras – informuje spółka.

Obie drogi będą dwujezdniowe z dwoma pasami ruchu w obie strony. W pobliżu skrzyżowania Trasy Pychowickiej z ul. Księcia Józefa zaplanowano pętlę tramwajowo-autobusową i parking Park and Ride i wykonanie trasy tramwajowej do pętli Salwator.

Dłuższa będzie Trasa Zwierzyniecka, która ma mieć 4,6 km, z czego 2,4 km w tunelu pod doliną Rudawy i Wzgórzem św. Bronisławy (byłby to najdłuższy w Polsce tunel zbudowany w mieście). Z kolei planowana długość Trasy Pychowickiej to 2,1 km. Także w tym przypadku prawdopodobnie powstanie tunel, choć pierwotnie myślano o 380-metrowym moście przez Wisłę, ale pomysł ten został oprotestowany przez mieszkańców. Obie trasy mają mieć dwie jezdnie z trzema pasami ruchu.

Obie trasy stanowią kontynuację Trasy Łagiewnickiej z zadaniem przeniesienia ruchu z centrum miasta do szybkiego i bezkolizyjnego połączenia między dzielnicami. Mają też zwiększyć płynność ruchu na III obwodnicy.

Przeczytaj także: Nowy wykonawca obwodnicy w Małopolsce. Podpisano umowę