W ramach tego przedsięwzięcia prowadzone są prace nad nowymi rodzajami produktów, które mają ograniczać emisje CO2 i tym samym ślad węglowy.

Jesteśmy współodpowiedzialni za rozwój drogownictwa w Polsce. Naszym priorytetem jest to, by drogi były bezpieczne i trwałe, a materiały, z których powstają, jak najbardziej ekologiczne. Dlatego nieustannie podejmujemy prace nad nowymi typami asfaltów, które spełniają te kryteria. Koniunktura w budownictwie drogowym to dla nas dodatkowy impuls do tworzenia innowacyjnych rozwiązań, a tym samym umacniania pozycji spółki na konkurencyjnym rynku – mówi Marek Pietrzak, prezes Orlenu Asfaltu.

Głównymi odbiorcami asfaltów w Polsce są wykonawcy inwestycji drogowych realizowanych przede wszystkim w ramach „Programu Budowy Dróg Krajowych na lata 2014–2023” oraz mniejszych inicjatyw, jak „Rządowy Fundusz Dróg Samorządowych” czy „Program budowy 100 obwodnic na lata 2020–2030”.

Historia innowacyjnych produktów proekologicznych sięga 2014 r., kiedy na polski rynek weszły asfalty wysokomodyfikowane polimerami Orbiton HiMA. Badania tego rozwiązania spółki potwierdziły pozytywny wpływ na ograniczenie emisji gazów do atmosfery. Dodatkowo tego typu asfalty znacząco zwiększają trwałość drogi, co przekłada się na mniejszą liczbę koniecznych remontów nawierzchni. Pozytywne skutki dla klimatu wynikają ze spadku zużycia paliw i energii elektrycznej dzięki rzadszym pracom utrzymaniowym, a dodatkowo mniej jest utrudnień w ruchu – jego płynność jest zachowana, a pojazdy zużywają mniej benzyny czy oleju napędowego i dzięki temu do atmosfery trafia mniej CO2.

Prace nad nowymi technologiami mają przyczynić się do realizacji strategii Grupy Orlen zakładającej osiągnięcie neutralności klimatycznej do 2050 r.

Przeczytaj także: Drogi naprawią się same – innowacyjna technologia coraz bliżej