Partnerzy portalu

S52: czas na badania geofizyczne dla Beskidzkiej Drogi Integracyjnej

Opublikowano: 30-04-2021 Źródło: GDDKiA

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) w Krakowie otwarła oferty w przetargu na wykonanie badań geofizycznych i opracowanie ich wyników dla projektowanej budowy drogi ekspresowej S52 Bielsko-Biała–Głogoczów (Beskidzka Droga Integracyjna). Te działania są konieczne do opracowania koncepcji projektowej inwestycji.


Fot. Marcel/Adobe Stock Fot. Marcel/Adobe Stock
  • Beskidzka Droga Integracyjna będzie miała 61 km długości
  • Prace budowlane zaplanowano na lata 2027–2031
  • Decyzja środowiskowa wciąż nie jest prawomocna

Dwie firmy zainteresowane

Do przetargu wpłynęły dwie oferty. Przedsiębiorstwo Badań Geofizycznych z Krakowa wyceniło prace na prawie 2,59 mln zł, a Zakład Usług Geologicznych Geotech z Rzeszowa na niemal 3,38 mln zł. W dokumentacji przetargowej czas wykonania zadania określono na sześć miesięcy z możliwością skrócenia do czterech miesięcy. Taki czas zadeklarowała krakowska firma.

Źródło: GDDKiA Kraków Źródło: GDDKiA Kraków


Zakres zamówienia:

  • wykonanie polowych badań geofizycznych metodą tomografii elektrooporowej – ERT (jako metody podstawowej w badaniu podłoża na potrzeby budownictwa drogowego) wzdłuż wytyczonych profili dla trasy głównej, drogowych obiektów inżynierskich, węzłów drogowych, osuwisk i terenów predysponowanych do powstawania ruchów masowych, szacowana ilość tych badań wynosi 135 km,
  • wykonanie polowych badań geofizycznych metodą sejsmicznej tomografii refrakcyjnej – SRT-P (ze względu na występowanie zwietrzelin i skał w podłożu budowlanym drogi w przedziale głębokości 0-30 m p.p.t.) wzdłuż wytyczonych profili dla trasy głównej, drogowych obiektów inżynierskich, węzłów drogowych, osuwisk i terenów predysponowanych do powstawania ruchów masowych, szacowana ilość tych badań wynosi 135 km,
  • wykonanie polowych badań geofizycznych (techniką analizy fal powierzchniowych MASW) wzdłuż wytyczonych profili dla trasy głównej, drogowych obiektów inżynierskich i węzłów drogowych, szacowana ilość tych badań to 80 km,
  • wykonanie pomiarów geodezyjnych: tyczenie, niwelacja,
  • interpretację wyników badań geofizycznych i przedstawienie jej zgodnie z wymaganiami wytycznych wykonywania badań podłoża gruntowego na potrzeby budownictwa drogowego,
  • prowadzenie dozoru badań terenowych.

Droga ekspresowa zamiast krajowej

Beskidzka Droga Integracyjna początkowo była projektowana jak droga krajowa DK52 w klasie GP (główna ruchu przyspieszonego). Jednak w wyniku decyzji Rady Ministrów, w maju 2016 r. otrzymała status drogi ekspresowej, kiedy ustalono przebieg drogi ekspresowej S52: od Cieszyna do Bielska-Białej (wcześniej S1), a dalej od węzła Suchy Potok do DK7 w Głogoczowie następnie poprzez Północną Obwodnicą Krakowa do S7.

13 węzłów drogowych

Odcinek węzeł Suchy Potok–Głogoczów nazywany Beskidzką Drogą Integracyjną, to planowana trasa o długości około 61 km. Będzie dwujezdniowa (po dwa pasy ruchu) z 13 węzłami drogowymi: Kozy, Kęty, Bulowice, Andrychów, Inwałd, Chocznia, Wadowice, Jaroszowice, Kalwaria Północ, Kalwaria Wschód, Sułkowice, Skawina i Głogoczów. W jej ciągu powstaną 104 obiekty mostowe, mury oporowe, cztery miejsca obsługi podróżnych (MOP-y) i obwód drogowy „Wadowice”.

W zakresie ochrona środowiska przewidziano 26 przejść dla zwierząt i zieleń ochronną o łącznej długości 30 km oraz ekrany akustyczne liczące sumarycznie ponad 38 km.

Odwołania od decyzji środowiskowej

Ze względu na odwołania i skargi grupy mieszkańców, wydana w lipcu 2018 r. decyzja środowiskowa wciąż nie jest prawomocna. Choć 16 stycznia 2020 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargi wniesione na decyzję Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska, to Stowarzyszenie „Inicjatywa Wolne Wadowice” złożyło skargę kasacyjną do NSA. Ta sprawa wciąż nie jest zakończona.

Pięć odcinków do budowy

Jednak prace dokumentacyjne trwają. W kwietniu 2020 r. minister infrastruktury uzgodnił aneks do programu tej inwestycji, a pod koniec sierpnia 2020 r. podpisano aneks na dokończenie opracowania dokumentacji w stadium koncepcji programowej do lutego 2025 r.

Trasę Beskidzkiej Drogi Integracyjnej podzielono na pięć odcinków. Ogłoszenie przetargów w trybie projektuj i buduj zaplanowano na II półrocze 2024 r., a podpisanie umów na I półrocze 2025 r. Prace budowlane przewidziano na lata 2027–2031.

Przeczytaj także: S7: wybrano najlepszą ofertę na budowę południowego wylotu z Warszawy

Konferencje Inżynieria

WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE

Sprawdź najbliższe wydarzenia