Partnerzy portalu

Obwodnica Oświęcimia – złożono ważny wniosek

Opublikowano: 11-05-2021 Źródło: GDDKiA

Na biurko wojewody małopolskiego trafił już wniosek o zezwolenie na realizację inwestycji drogowej (ZRID) dla budowy obwodnicy Oświęcimia. Tym samym zakończyła się część projektowa zadania.


Fot. BlackMediaHouse/Adobe Stock Fot. BlackMediaHouse/Adobe Stock

Obwodnica Oświęcimia powstać ma w ciągu drogi krajowej nr 44. Umowę z wykonawcą, firmą Budimex, podpisano w lipcu 2020 r. Wartość kontraktu to 467,7 mln zł. Zadanie polega na zaprojektowaniu i budowie dwujezdniowej drogi o długości 9 km. Trasę obwodową Oświęcimia wyznaczono po nowym śladzie. Przewidziano trzy mosty (przez Wisłę, Sołę i Młynówkę) oraz wiadukt kolejowy.

Źródło: UM Oświęcim Źródło: UM Oświęcim

Z uwagi na fakt, że część obwodnicy pobiegnie w pobliżu byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau, zanim podpisano umowę z generalnym wykonawcą – powstała ocena oddziaływania inwestycji na dobro światowego dziedzictwa. W jej ramach prowadzono np. analizy uwarunkowań lokalizacji i rozwiązań elementów drogi oraz sformułowano zalecenia dla wykonawcy.

Decyzję ZRID dla budowy, na podstawie złożonych właśnie dokumentów, musi wydać wojewoda małopolski.

Fot. GDDKiA Fot. GDDKiA

Budowa drogi ekspresowej S1

Obwodnica Oświęcimia to czwarte zadanie w ramach budowy drogi ekspresowej S1 węzeł Kosztowy w Mysłowicach–węzeł Suchy Potok w Bielsku-Białej. Pozostałe to: Kosztowy II–Oświęcim (12,8 km długości; a także 2,1 km obwodnicy Bierunia), Oświęcim–Dankowice (15,1 km), Dankowice–Suchy Potok (12 km).

Cała droga ekspresowa S1 będzie mieć 135 km długości. Połączy granicę w Zwardoniu z lotniskiem w Pyrzowicach i autostradą A1. Jej przedłużeniem na południe od Polski jest autostrada D3 Żylina-Skalite na Słowacji.

Przeczytaj także: Połączą S7 z A1 – zielone światło dla budowy 90 km drogi ekspresowej

Konferencje Inżynieria

WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE

Sprawdź najbliższe wydarzenia