• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Rozpoczyna się realizacja obwodnicy Chełma w ciągu S12

Opublikowano: 14-06-2021 Źródło: GDDKiA

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) podpisała umowę na zaprojektowanie i budowę obwodnicy Chełma w ciągu drogi ekspresowej S12. To 23 umowa podpisana w 2021 r. na zadania o łącznej długości prawie 280 km i wartość niemal 8 mld zł.


Fot. GDDKiA Fot. GDDKiA
  • Obwodnica będzie miała 13 km długości, koszty budowy pochłoną 442 mln zł
  • Na trasie będą cztery węzły drogowe i dwa mosty
  • Prace budowlane zaplanowano na lata 2023–2025

Węzły i mosty

W ramach zadania powstanie 13-kilometrowy odcinek obwodnicy Chełma – dwujezdniowej drogi z dwoma pasami ruchu w każdym kierunku. Na trasie zaplanowano cztery węzły drogowe i 16 obiektów inżynieryjnych. Wśród nich znajdą się dwa mosty w ciągu drogi ekspresowej. Powstaną też przejścia dla zwierząt, drogi do obsługi ruchu lokalnego i obwód utrzymania drogi ekspresowej. Zostaną zamontowane urządzenia ochrony środowiska i bezpieczeństwa ruchu drogowego. Inwestycję zrealizuje spółka Strabag za około 442 mln zł.

Źródło: GDDKiA Źródło: GDDKiA


Trasa w nowym śladzie

Trasa zostanie poprowadzona nowym śladem, a Chełm ominie od północnej strony. Od strony Piask, z drogi krajowej nr 12 samochody wjadą na obwodnicą pomiędzy Stołpiem i Janowem na węźle Chełm Zachód. Drugi węzeł, Chełm Północ, zostanie wybudowany w miejscowości Horodyszcze, dalej szosa przekroczy rzekę Uherkę i ominie Okszów, gdzie zaplanowano węzeł drogowy Chełm Okszów. Za Okszowem droga obwodowa przejdzie nad linią kolejową nr 81 (Chełm–Włodawa). Koniec odcinka znajdzie się za węzłem Chełm Wschód na połączeniu z DK12 w miejscowości Kolonia Antonin.

Pierwszy fragment obwodnicy o długości około 3 km powstanie w ramach budowy wcześniejszego odcinka Dorohucza–początek obwodnicy Chełma. GDDKiA uważa, że dzięki temu uniknie się zbędnych robót i kosztów związanych z koniecznością tymczasowego skomunikowania obecnej DK12 z nową trasą. Takie rozwiązanie jest możliwe dzięki zapewnieniu finansowania S12 z Piask do Dorohuska.

Wstępna koncepcja z 2007 r.

Wykonawca obwodnicy ma 10 miesięcy na opracowanie projektu i złożenie dokumentów o wydanie decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej (ZRID). Roboty budowlane zaplanowano na lata 2023–2025.

Koncepcja programowa dla obwodnicy Chełma z dwoma wariantami przebiegu powstała w 2007 r., a w sierpniu 2008 r. została przyjęta. W marcu 2010 r. złożono wniosek o decyzję środowiskową i ustalenie raportu dla przedsięwzięcia, które może transgranicznie oddziaływać na środowisko. W grudniu 2015 r. wydano taką decyzję dla jednego z proponowanych wariantów trasy. Pod koniec sierpnia 2018 r. podpisano umowę na szczegółową koncepcję programową, w połowie grudnia 2020 r. ogłoszono przetarg, a 16 kwietnia 2021 r. wybrano najkorzystniejszą ofertę.

Przeczytaj także: Droga ekspresowa S6 wydłuży się o kolejne kilometry

Konferencje Inżynieria

WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE

Sprawdź najbliższe wydarzenia