• Zostanie wymienionych 19 km torów oraz dziewięć rozjazdów
  • Cztery mosty i wiadukt zostaną wyremontowane
  • Koszty inwestycji przekroczą 26 mln zł

Lepsza obsługa terminali

Szacowana wartość przedsięwzięcia przekracza 26 mln zł, zostanie ono sfinansowane z budżetu państwa. Zakładanym efektem prac jest zwiększenie przepustowości tras, sprawniejsza obsługa pociągów towarowych oraz wzrost poziomu bezpieczeństwa. Ma też poprawić się współpraca gospodarcza w regionie.


Linie do przebudowy

Linie kolejowe Hurko–Krówniki normalnotorowa nr 120 i szerokotorowa nr 123 to niezelektryfikowane szlaki łączące stację Hurko z bocznicą Krówniki. Służą do transportu krajowego i międzynarodowego, a także przeładunku i magazynowania wyrobów hutniczych, rud żelaza, węgla, kruszyw, towarów sypkich i przemysłowych w rejonie kolejowego przejścia granicznego z Ukrainą w Medyce.

Zakres przedsięwzięcia obejmuje wymianę około 19 km torów między stacjami Hurko i Krówniki oraz dziewięciu rozjazdów. Dojdzie do remontu pięciu obiektów inżynieryjnych – wiaduktu i czterech przepustów, a także przebudowy przejazdu kolejowo-drogowego.

Zadanie Prace na liniach kolejowych nr 120 i 123 Hurko–Krówniki realizowane jest w ramach projektu „Prace inwestycyjne na przejściu granicznym Medyka–Mościska II”.

Efekty dotychczasowych robót

Na modernizację przejścia kolejowego w Medyce przeznaczono w latach 2016–2020 pond 64 mln zł. Przeprowadzono roboty na szerokich torach, na które są przyjmowane pociągi z Ukrainy. Wymieniono 17 km torowiska, 62 rozjazdy, sieć trakcyjną oraz urządzenia sterowania ruchem kolejowym. W efekcie poprawił się stan linii do terminali przeładunkowych, m.in. bocznicy CTL Północ Chełm – Hala w Medyce; terminalu PKP Cargo Connect Centrum Obsługi Granicznej w Medyce, terminalu Rozlewni Paliw Orlen w Żurawicy.

Przeczytaj także: Wracają kolejowe połączenia Przeworska do Stalowej Woli i Lublina