Partnerzy portalu

Umowa na budowę zachodniego obejścia Pułtuska

Opublikowano: 18-06-2021 Źródło: GDDKiA

Niemal 442 mln zł będzie kosztować budowa obwodnicy Pułtuska (woj. mazowieckie). Celem jest wyprowadzenie ruchu tranzytowego z centrum miasta, przez które przebiegają drogi krajowe nr 57 i 61.


Fot. GDDKiA Fot. GDDKiA

Obwodnica Pułtuska ma mieć 20 km długości, klasę GP (główna ruchu przyspieszonego), ominie miasto od zachodu. Jednym z jej głównych elementów będzie węzeł drogowy na rozwidleniu DK61 i DK57 (wraz z korektą przebiegu DK57 na długości 3 km). Wykonawca będzie pracować w formule „projektuj i buduj”.

Pierwszych 10 miesięcy przeznaczonych zostanie na prace projektowe; ten etap zakończy się złożeniem wniosku o wydanie decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej (ZRID).  
Umowę podpisano z firmą Strabag. Na przeprowadzenie wszystkich prac wykonawca ma 36 miesięcy (do robót budowlanych nie wlicza się przerw zimowych od 16 grudnia do 15 marca). Tym samym droga powinna być gotowa w I kwartale 2025 r.

Źródło: GDDKiA Źródło: GDDKiA

Głównym celem budowy obwodnicy Pułtuska jest wyprowadzenie ruchu tranzytowego, który obecnie odbywa się drogami krajowymi nr 57 i 61. Planowana jest rozbudowa całego przebiegu drogi krajowej nr 61 biegnącej z Warszawy do rozwidlenia z drogą krajową nr 57. Dzięki temu nastąpi poprawa bezpieczeństwa mieszkańców, odciążenie układu komunikacyjnego i zwiększenie przepustowości w Pułtusku. Inwestycja poprawi również warunki i bezpieczeństwo przejazdu dla ruchu dalekobieżnego i regionalnego – powiedział wiceminister infrastruktury Rafał Weber.

Zachodnie obejście Pułtuska powstanie w ramach rządowego programu polegającego na budowie w całym kraju 100 obwodnic o łącznej długości 820 km i sumarycznej wartości 28 mld zł.

Przeczytaj także: S74 i DK74 – przetargi na budowę obwodnicy Opatowa

Konferencje Inżynieria

WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE

Sprawdź najbliższe wydarzenia