• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Wielkopolska: węzłowa stacja Krzyż zyska parametry sieci TEN-T

Opublikowano: 24-09-2021 Źródło: PKP PLK

PKP Polskie Linie Kolejowe (PKP PLK) podpisały umowę na opracowanie dokumentacji kompleksowej modernizacji stacji Krzyż w Krzyżu Wielkopolskim (woj. wielkopolskie). Obiekt zostanie dostosowany do standardu Transeuropejskiej Sieci Transportowej TEN-T.


Fot. PKP PLK Fot. PKP PLK
  • Stacja Krzyż w Krzyżu Wielkopolskim jest ważnym węzłem przesiadkowym
  • Codziennie obsługuje około 60 pociągów
  • Przebiegają tędy linie Poznań–Szczecin, Tczew–Kostrzyn i nieczynna Wałcz–Krzyż

W dokumencie zostaną opisane działania związane z modernizacją węzłowe stacji w Krzyżu Wielkopolskim. Będą też wskazane konkretne zmiany ważnego dla sieci kolejowej i przewozów obiektu. Warte niemal 5 mln opracowanie ma doprowadzić do realizacji inwestycji, która usprawni podróże pociągami w stronę Poznania, Szczecina, Piły oraz Gorzowa Wielkopolskiego.


Plany modernizacji

Zamiary PKP PLK to przebudowa wszystkich czterech peronów, budowa przejścia podziemnego, które zastąpi kładkę, a także montaż wind dla osób mających trudności z poruszaniem. Na podwyższonych peronach pojawią się wiaty i ławki. Przewidziano montaż systemu dynamicznej informacji pasażerskiej (elektroniczne wyświetlacze i infokioski), a także instalację jasnego oświetlenia LED. Znikną bariery architektoniczne, osoby niewidome i niedowidzące skorzystają z antypoślizgowej nawierzchni z wypukłą fakturą, a także nakładek w języku Braille’a.

Fot. Radosław Śledziński/PKP PLK Fot. Radosław Śledziński/PKP PLK

Przewidziano montaż bezstykowo połączonych szyn ograniczających hałas i drgania, instalację nowych urządzeń sterowania, a także wymianę torów i rozjazdów. Stacja Krzyż będzie obsługiwać większą liczbę połączeń. Zostanie też przystosowana do przejazdów składów towarowych o długości do 750 m oraz nacisku do 221 kN/oś.

Prace poza stacją

Dokumentacja ma też uwzględnić przebudowę 12 km torów poza stacją, przechodzących przez Krzyż Wielkopolski. W ten sposób zwiększą się efekty prowadzonej już modernizacji linii Poznań–Szczecin (stacja Krzyż nie jest uwzględniona w tym przedsięwzięciu), możliwa też będzie przebudowa szlaku Tczew–Kostrzyn. Pociągi pasażerskie pojadą z prędkością do 160 km/godz., a towarowe do 120 km/godz. Łącznice ułatwią przewozy ładunków – składy na trasach Poznań–Szczecin i Tczew–Kostrzyn ominą stację w Krzyżu Wielkopolskim. Dojdzie także do przebudowy przejazdów kolejowo-drogowych w pobliżu obiekty, pojawią się sygnalizacje i rogatki.

Fot. Radosław Śledziński/PKP PLK Fot. Radosław Śledziński/PKP PLK

Ważny węzeł przesiadkowy

Stacja kolejowa Krzyż w Krzyżu Wielkopolskim znajduje się przy granicy woj. wielkopolskiego z województwami lubuskim i zachodniopomorskim. Powstała w połowie XIX w. i jest ważnym węzłem przesiadkowym. Przebiegają przez nią linie Poznań–Szczecin (nr 351), Tczew–Kostrzyn (nr 203) i niewykorzystywana aktualnie trasa Wałcz–Krzyż (nr 412). W ciągu doby obsługuje około 60 pociągów.

Fot. Radosław Śledziński/PKP PLK Fot. Radosław Śledziński/PKP PLK

Zadanie „Dostosowanie stacji Krzyż do parametrów sieci bazowej TEN-T” wykona spółka Egis Poland za ponad 4,9 mln zł netto ze środków własnych PKP PLK. Dokumentacja ma powstać do końca 2023 r. Cały projekt modernizacji będzie się ubiegać o środki instrumentu Unii Europejskiej „Łącząc Europę” (CEF). Jego realizację zaplanowano na kolejne lata. Jak informują PKP PLK, termin rozpoczęcia jest uzależniony od m.in. od możliwości pozyskania środków oraz dofinansowania z Unii Europejskiej.

Przeczytaj także: Umowa na projekt modernizacji części magistrali węglowej na Górnym Śląsku

Konferencje Inżynieria

WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE

Sprawdź najbliższe wydarzenia