Partnerzy portalu

Budowa węzła drogowego w Warszawie postępuje

Opublikowano: 18-10-2021 Źródło: GDDKiA

Kolejny etap budowy węzła Warszawa Wschód (Zakręt) wymusza wdrożenie zmian w organizacji ruchu na Trakcie Brzeskim. W jaki sposób wpłynie to na możliwość poruszania się po drodze krajowej nr 2 w tym miejscu i na jakim etapie jest realizacja drogi ekspresowej S17 w stolicy?


Fot. Krzysztof Nalewajko / GDDKiA Fot. Krzysztof Nalewajko / GDDKiA

Od 18 października br. wyłączona z ruchu jest jezdnia w stronę Warszawy – na odcinku od budowanego węzła do skrzyżowania z drogą wojewódzką nr 638 alei Piłsudskiego oraz ul. Jana Pawła II. Ruch odbywać się będzie w obu kierunkach jezdnią w stronę Mińska Mazowieckiego – tu kierowcy będą mieli do dyspozycji po jednym pasie ruchu.

Źródło: GDDKiA Źródło: GDDKiA

W ciągu S17 realizowane są obecnie roboty mostowe związane z budową estakad oraz konstrukcji obiektów i murów oporowych, trwa także budowa płyty dennej w ciągu DK2. Jeśli chodzi o roboty drogowe, budowana jest konstrukcja jezdni głównej, wykonywane są także prace brukarskie. Oprócz tego, trwa przebudowa kolizji wodociągowych, budowa kanalizacji deszczowej, oświetlenia oraz urządzeń melioracyjnych. Zaawansowanie rzeczowe wynosi około 69%.

Odcinek miedzy węzłami Warszawa Wschód (Zakręt) i Lubelska będzie miał około 2,5 km długości. Wykonawcą jest firma Warbud, a wartość inwestycji to 225 mln zł.

W procedowaniu są roszczenia, gdzie wykonawca oczekuje wydłużenia czasu na ukończenie lub dodatkowych środków finansowych. Dotyczą one np. długotrwałej procedury uzyskiwania decyzji ZRID oraz procesu uzgadniania i przebudowy kolizji uzbrojenia terenu. Po ich rozpatrzeniu będzie można określić termin zakończenia robót – podał inwestor, Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA).

Trzypoziomowy węzeł Warszawa Wschód (Zakręt) będzie umożliwiał relacje we wszystkich kierunkach. Na północ, w kierunku Marek, kierowcy mają jechać ekspresówką na poziomie +1. Oś wschód–zachód (Warszawa–Mińsk Mazowiecki) poprowadzona będzie na poziomie -1 jako droga jednojezdniowa, dwukierunkowa, po jednym pasie ruchu w każdą stronę. Pośrodku, na poziomie 0, powstanie rondo z przejściami podziemnymi dla pieszych oraz rowerzystów.

Droga ekspresowa S17 połączy aglomeracje warszawską i lubelską (Warszawa–Hrebenne) i stanie się częścią europejskiej trasy E372. Będzie miała ponad 310 km długości. Na terenie stolicy stanowić ma Wschodnią Obwodnicę Warszawy.

Przeczytaj także: Tunel pod Ursynowem: trwają odbiory wentylacji

Foto, video, animacje 3D, VR

Twój partner w multimediach.

Sprawdź naszą ofertę!