Nowy fragment obwodnicy Skawiny ma 2 km długości i klasę G, jest oświetlony, szerokość jezdni wynosi 7 m (2 x 3,5 m). Zbudowano dwa wiadukty nad nową trasą, dwa ronda, na całej długości odcinka powstał ciąg dla pieszych i rowerzystów. Droga posiada system odwodnienia, który składa m.in. z dwóch zbiorników retencyjnych, przepustu ramowego (81 m długości) oraz kanalizacji deszczowej.

Budowa pochłonęła 38,5 mln zł, z czego 31 mln zł stanowiło wsparcie z Unii Europejskiej.

Budowa obwodnicy Skawiny

Po otwarciu czwartego odcinka obwodnica Skawiny osiągnęła docelową długość ponad 7 km. Przebiega od ul. Krakowskiej do drogi wojewódzkiej nr 953, dzięki czemu z zabytkowego centrum miasta wyprowadzono znaczną część ruchu ciężarowego i tranzytowego.

Skawina to miasto położone nad rzeką Skawinką, graniczy z Krakowem, znajduje się kilkanaście kilometrów na południowy zachód od centrum stolicy Małopolski. Liczy ponad 23 tys. mieszkańców. W Skawinie działa specjalna strefa ekonomiczna.

Obecnie w tym rejonie toczy się także inna inwestycja – na granicy Skawiny i Krakowa trwa budowa ronda turbinowego. Zastąpi skrzyżowanie DK44, ul. Krakowskiej w Skawinie oraz ul. Skotnickiej w Krakowie (dojazd do węzła autostrady A4 Kraków Skawina). Inwestycja jest konieczna, ponieważ w okresach szczytu komunikacyjnego przez to skrzyżowanie przejeżdża ponad 3 tys. pojazdów/godz.

Przeczytaj także: Kto wybuduje odcinek S19 w pobliżu Międzyrzeca Podlaskiego?