Obwodnica Starogardu Gdańskiego będzie drogą klasy GP (główna ruchu przyspieszonego) o długości około 16,1 km. Stanie się częścią drogi krajowej nr 22. W ramach przedsięwzięcia powstać mają cztery węzły drogowe (ewentualnie skrzyżowania) – Starogard Zachód, Starogard Południe, Jabłowo i Starogard Wschód. Budowa ma zapewnić odpowiednie parametry nośności nawierzchni dla przejazdu pojazdów ciężkich (o nacisku na oś 11,5 t), zwiększyć płynność układu komunikacyjnego, skrócić czas podróży oraz poprawić bezpieczeństwo ruchu wszystkich użytkowników trasy.

Przedsięwzięcie realizowane jest w ramach rządowego Programu budowy 100 obwodnic na lata 2020–2030. W woj. pomorskim, oprócz obejścia Starogardu Gdańskiego, powstaną jeszcze cztery inne tego typu drogi: obwodnica Brzezia w ciągu DK25 (4,5 km), obwodnica Człuchowa w ciągu DK22 i DK25, obwodnica Słupska i Kobylnicy w ciągu DK21 oraz obwodnica Sztumu w ciągu DK55. Pierwsza jest już na etapie robót budowlanych, dla drugiej i trzeciej przygotowywane jest obecnie studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowe z elementami koncepcji programowej, a w przypadku Sztumu – dokumentacja z materiałami do wniosku o wydanie decyzji środowiskowej i projektu budowlanego.

W sumie w ramach rządowego programu na budowę obwodnic w Polsce przeznaczono 28 mld zł. Realizacja tras finansowana jest ze środków Krajowego Funduszu Drogowego, prowadzonego przez Bank Gospodarstwa Krajowego.

Przeczytaj także: DK46: otwarto obwodnicę Niemodlina z 300-metrowym mostem