Dwa fragmenty S17 wciąż są w fazie przygotowawczej. Trwają prace nad studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowym z elementami koncepcji programowej (STEŚ-R). Trasy będą miały przekrój dwujezdniowy – po dwa pasy w obu kierunkach i pasy awaryjne. Zostaną poprowadzone po nowym śladzie. Przewidziano budowę m.in. obiektów inżynieryjnych, w tym węzła drogowego Zamość Północ, dróg obsługujących ruch lokalny i urządzeń ochrony środowiska.

W przypadku odcinka Łopiennik–Krasnystaw o długości około 9,6 km, jako preferowany wariant we wniosku do decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach (DŚU) wybrano rozpoczynający się za węzłem Łopiennik. Za nim trasa przybliży się do DK17 i zostanie poprowadzona wzdłuż niej. Następnie ominie od zachodu cmentarz wojenny z okresu I wojny światowej, położony w lesie w Łopienniku Górnym, a także zabudowania w miejscowości Zakręcie.

Plan wariantów trasy do pobrania.

Fragment Zamość Sitaniec–Zamość Wschód będzie liczył około 12 km. Do wniosku o wydanie DŚU wybrano wariant drogi omijającej Zamość po północno-wschodniej stronie. Na skrzyżowaniu z drogą wojewódzką nr 843 powstanie węzeł Zamość Północ. Dalej droga przetnie linię kolejową w okolicach miejscowości Reforma, a zakończy się w pobliżu Kolonii Jarosławiec, przed węzłem Zamość Wschód.

Mapa wariantów odcinka do pobrania.

Otrzymanie decyzji DŚU oznacza zatwierdzenie ostatecznego przebiegu wybranych wariantów tras. DŚU jest niezbędna do uzyskania decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej (ZRID). Po jej otrzymaniu zostanie wykonana szczegółowa dokumentacja techniczna, a po zakończeniu prac przygotowawczych będą ogłoszone przetargi na realizację odcinków w formule „projektuj i buduj”.

Przeczytaj także: Budowa drogi S74 do Kielc: najlepsza oferta