• W rejonie węzła A4 Kraków Wieliczka przejeżdża prawie 80 tys. aut na dobę
  • GDDKiA zakłada, że w trakcie remontu A4 nie będzie zawężana

Pracami remontowymi na węźle autostrady A4 objęte zostaną podpory, konstrukcje ustrojów nośnych oraz dojazdy:

  1. łącznicy Kraków–Tarnów;
  2. wiaduktu relacji Kraków–Wieliczka;
  3. wiaduktu relacji Wieliczka–Kraków;
  4. łącznicy Wieliczka–Balice.

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) poinformowała, że w trakcie robót wymagane będzie skuteczne i trwałe usunięcie wszystkich stwierdzonych uszkodzeń. Chodzi o uzupełnienie ubytków materiału czy elementów wyposażenia, zabezpieczenia powierzchniowe, likwidację przecieków. Przy czym na początek do zadania generalnego wykonawcy będzie należeć przygotowanie projektów technologicznych i tymczasowej organizacji ruchu, a także uzyskanie pozwoleń i opracowanie dokumentacji robót budowlanych.

Olbrzymi ruch w rejonie węzła autostrady A4 Kraków Wieliczka

Jak wynika z najnowszych pomiarów, w rejonie węzła autostrady A4 Kraków Wieliczka średnio każdej doby przejeżdża od 75 do 79 tys. pojazdów. Ogłaszając przetarg GDDKiA postawiła warunek, by w trakcie trwania robót ruch na autostradzie A4 utrzymano na trzech pasach, a do zawężanie do dwóch dochodziło tylko w wyjątkowych przypadkach.


W dokumentacji ma być uwzględnione prowadzenie robót na węźle A4 od poniedziałku do piątku w systemie 24-godzinnym, a w soboty do godz. 15. Poza tym ruch na łącznicach należy utrzymać, za wyjątkiem krótkich zamknięć w godzinach nocnych. Dyrekcja wymaga też, by wymiana desek gzymsowych była prowadzona na wszystkich obiektach nad autostradą A4 jednocześnie.

Utrudnienia wynikające z remontu obiektów węzła A4 Kraków Wieliczka powinny potrwać maksymalnie cztery miesiące, a termin zakończenia prac to 200 dni od podpisania umowy (do czasu robót nie wlicza się okresu zimowego).

Przeczytaj także: Droga ekspresowa S7 Pieńki–Płońsk jest już dwujezdniowa w całości