Kryteria przetargowe obejmowały cenę (60%), przedłużenie okresu gwarancji jakości na ekrany akustyczne wraz z ich posadowieniem, instalacje zasilające i konstrukcje wsporcze (30%), oraz termin realizacji kontraktu (10%). Z ośmiu złożonych ofert za najlepszą uznano propozycję firmy Polaqua, która zadanie wyceniła na ponad 1,54 mld zł.

Odcinek Via Carpatia między Duklą a Barwinkiem kończy się przy granicy ze Słowacją. Należy do trudniejszych fragmentów drogi ekspresowej S19 pod względem budowy geologicznej i uwarunkowań środowiskowych.

Dwujezdniowa trasa z dwoma pasami ruchu w obu kierunkach i zatokami awaryjnymi będzie liczyć 18,2 km. Powstanie na niej węzeł drogowy Barwinek na połączeniu S19 z istniejącą DK19. Przewidziano 15 estakad, najdłuższa osiągnie 1,1 km. Będzie rozpięta nad doliną na filarach o wysokości około 35 m od poziomu terenu. Inne obiekty inżynieryjne to 10 mostów, sześć wiaduktów drogowych, sześć przejść dla zwierząt (cztery dla zwierząt małych, jedno dla zwierząt średnich, jedno dla zwierząt dużych). Kolejne zaplanowano w ciągu dodatkowych jezdni.

Standardowy wyposażeniem będą urządzenie bezpieczeństwa ruchu drogowego i ochrony środowiska. Przy drodze ekspresowej S19 znajdą się cztery miejsca do kontroli i ważenia pojazdów.

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad zakłada, że prace projektowe i budowlane z uzyskaniem decyzji o pozwoleniu na użytkowanie będą wykonane w czasie do 42 miesięcy od podpisania kontraktu (bez okresów zimowych podczas robót w terenie).

Przeczytaj także: Droga S7 do Myślenic. Korytarz Krakowa bez akceptacji