W okresie wakacyjnym niewiele działo się na polskich drogach, jeśli chodzi o budowę. Bardzo pracowicie ma natomiast wyglądać sezon jesienny. W tym tygodniu ruszyła budowa drogi ekspresowej S2 w stolicy, którą będzie można dostać się na lotnisko w Okęciu. Ten fragment drogi o długości 7,5 km stanowi przedłużenie autostrady A2 przez Warszawę. zakończenie budowy tego odcinka planuje się przed turniejem piłkarskim w 2012. Koszt jego budowy to więcej niż 1,1 mld zł. Rozpoczęto też budowę innej warszawskiej "ekspresówki" - S8, która będzie fragmentem północnej obwodnicy miasta. Długość tej trasy wyniesie 7 km, a wykonawca J&P-Avax zbuduje ją za kwotę 869 mln zł. Również realizacja tej inwestycji ma się skończyć przed Euro 2012.

Ponadto na początku miesiąca podpisano umowę na przebudowę do parametrów drogi ekspresowej S8 drogi krajowej nr 8, prowadzącej z Piotrkowa Trybunalskiego do Rawy Mazowieckiej. Tu zostanie zbudowane 61,2 km po śladzie dawnej drogi, a koszt realizacji to 1,7 mld zł. Konsorcjum z liderem Astaldi zaprojektuje i wybuduje nową drogę. Projektowanie już się rozpoczęło.

W przetargu na budowę drogi S8 o długości 25,1 km prowadzącej z Oleśnicy do Sycowa przed Wrocławiem najkorzystniejszą cenowo ofertę złożyła Skanska, proponując 468 mln zł. Umowa w tej sprawie jeszcze nie została podpisana.

Jeszcze w tym roku ma zostać rozstrzygnięte przez GDDKiA kilka przetargów, a wśród nich jest np. odcinek S3 o długości 43 km w województwie lubuskiem wiodący z Międzyrzecza do Sulechowa.

Zgodnie z opracowanym przez poprzedni rząd programem budowy dróg i autostrad, ma powstać ok. 2 tys. km dróg ekspresowych do 2012 r. Na początku tego roku minister infrastruktury, Cezary Grabarczyk zapewniał, że przed Euro 2012 pojedziemy m.in. drogą S5 z Wrocławia do Grudziądza, S7 z Gdańska przez Warszawę za Kraków, S8 z Wrocławia do Białegostok. Aktualne wyniki zrealizowanych w tym zakresie prac jednoznacznie mówią, że cel ten nie zostanie osiągnięty.