Dawna obwodnica Grójca została dostosowana do parametrów drogi ekspresowej, wzmocnio nawierzchnię, zbudowano lub przebudowano siedem wiaduktów, cztery mosty, trzy kładki dla pieszych, dobudowano drogi dojazdowe. Obie dwupasmowe jezdnie mają teraz szerokość po 7 m i są rozdzielone 5-metrowym pasem zieleni.

Prace wykonało konsorcjum firm Bilfinger Berger Polska i Mosty Łódź. Przebudowa drogi kosztowała 216 mln zł. W 75 proc. inwestycja została sfinansowana z unijnego Sektorowego Programu Operacyjnego "Transport".
Obecnie w budowie jest odcinek trasy między Białobrzegami a Grójcem. Wykonawcą tej części projektu jest Drogbud i IMP Podbeskidzie. Zakończenie prac planowane jest na czerwiec 2009 r.\\

GDDKiA podpisała umowę z biurem projektowym, które opracuje dokumentację kolejnego odcinka "siódemki" tj. zachodniej obwodnicy Radomia. Koncepcja, studium wykonalności, projekt budowlany i projekt wykonawczy ma być gotowy do czerwca 2010 r. Zadania tego podejmie się konsorcjum, na którego czele stoi szczecińska firma Damart. Projektant. Umowa określa również, że będzie musiał postarać się o prawomocne pozwolenie na realizacje inwestycji.
Ekspresowa siódemka ma być gotowa przed 2012 r.