Na szlaku Poznań–Szczecin zmodernizowano tory, stacje i przystanki. Od 15 grudnia najszybsze pociągi przejadą całą trasę w czasie poniżej 2 godz. Inwestycja PKP Polskich Linii Kolejowych (PKP PLK) pochłonęła 4 mld zł. Była dofinansowana z unijnego programu „Łącząc Europę” (CEF).
Most we Wronkach. Fot. Łukasz Bryłowski/PKP PLK
Na liczącej 190 km trasie Poznań–Szczecin są już gotowe dwa nowe tory z siecią trakcyjną i nowoczesnymi urządzeniami sterowania ruchem kolejowym. Prace trwają jeszcze na stacji Stargard. Przebudowano mosty, przepusty i wiadukty (w tym cztery kolejowe w Stargardzie), a także przejazdy kolejowo-drogowe.
tacja Choszczno. Fot. Łukasz Bryłowski/PKP PLK
Zwiększyła się przepustowość linii kolejowej. Pozwala to na uruchomienie dodatkowych połączeń dalekobieżnych oraz regionalnych, także ekspresowych. Poprawiły się warunki przewozów towarowych. Powstały lokalne centra sterowania w Poznaniu.
Zmodernizowane stacje na linii Poznań–Szczecin. Źródło: PKP PLK
Pociągi na zmodernizowanej linii kolejowej pojadą z prędkością do 160 km/godz. Najszybsze pokonają trasę między Szczecinem a Poznaniem w czasie poniżej 2 godz. Przejazd szlaku Szczecin–Poznań–Warszawa zajmie 4 godz. 20 min.
Zmodernizowane przystanki na linii Poznań–Szczecin. Źródło: PKP PLK
W 30 miejscowościach na stacjach i przystankach zamontowano nowoczesne, wygodniejsze perony. Obok nich ustawiono stojaki na rowery. W ośmiu lokalizacjach wykonano przejścia pod torami.
Linia kolejowa Poznań–Szczecin. Fot. Łukasz Bryłowski/PKP PLK
Większość robót zasadniczych na linii kolejowej wykonano do końca 2023 r. W 2024 r. zakończono pozostałe prace na zachodniopomorskim oraz lubuskim odcinku trasy. Modernizacja stacji w Stargardzie potrwa do II połowy 2025 r.
Stacja Szamotuły. Fot. Łukasz Bryłowski/PKP PLK
Przeczytaj także: Koleje zmodernizowały tory między Włocławkiem a Toruniem
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.