Linią 169 poruszają się pociągi towarowe, ale odnowiony szlak będzie mógł obsługiwać także ruch pasażerski. Prace zrealizuje Skanska na zlecenie PKP PLK.

Szybciej i wygodniej

Jednotorowa linia kolejowa nr 169 na szlaku Tychy–Łaziska Średnie obsługuje przede wszystkim ruch towarowy. Szlak ten wykorzystywany jest zwłaszcza do transportu węgla i kruszców oraz przewozu samochodów z fabryki Fiata w Tychach. Roboty, które zostaną wykonane poprawią bezpieczeństwo przewozów. Infrastruktura kolejowa zostanie zmodernizowana i stanie się bardziej niezawodna. Pociągi będą mogły także rozwijać większe prędkości. Zamiast dotychczasowych 60-70 km/godz. tabory pojadą dwa razy szybciej. Co to oznacza? Przede wszystkim lepsze wykorzystanie trasy (wzrośnie przepustowość linii kolejowych, czyli ich efektywność) i mniejsze zużycie energii przez ciężkie składy towarowe. Nowoczesna infrastruktura stanie się również bardziej ekonomiczna w utrzymaniu. Dodatkowo, przy uruchomieniu pociągów pasażerskich, podniesie się komfort i skróci czas podróży – mówi Jacek Karniewski z PKP PLK S.A.

Zakres prac

Przebudowana zostanie m.in. nawierzchnia kolejowa i wymienione będą tory na długości blisko 8 km. Wymienione zostanie też 13 rozjazdów, zmodernizowane osiem przejazdów kolejowo-drogowych i przebudowane dwa przejścia dla pieszych – na stacji Tychy i Orzesze Jaśkowice. Przebudowie ulegnie też m.in. około 8 km sieci trakcyjnej. W planach jest również m.in. modernizacja ośmiu obiektów inżynieryjnych oraz przebudowa skarp i nasypów.

Skanska umacnia się w branży kolejowej – na początku kwietnia utworzyła Oddział Kolejowy, którego szefem jest Przemysław Janiszewski. Działalność firmy w obszarze kolejowo-tramwajowym koncentruje się na robotach torowych, teletechnicznych, trakcyjnych, SRK oraz wynajmie sprzętu.