• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Rozpoczęła się modernizacja stacji kolejowej Kraków Płaszów

Opublikowano: 18-01-2019 Źródło: PKP PLK
Autor Paulina Wójtowicz
Paulina Wójtowicz
inzynieria.com

Rozpoczęły się prace związane z unowocześnieniem największej po Krakowie Głównym stacji pasażerskiej w stolicy Małopolski. W ich efekcie powstanie m.in. dodatkowy peron, 200-metrowe wiaty oraz nowoczesny system informacji. Realizowane zadanie to część projektu modernizacji linii kolejowej E30 Kraków Główny Towarowy–Rudzice, którego wartość to blisko 1 mld zł.


Stacja kolejowa Kraków Płaszów. Fot. PKP PLK Stacja kolejowa Kraków Płaszów. Fot. PKP PLK

Wykonawca roboty rozpoczął od rozbiórki jednego z dwóch peronów wyspowych. Równolegle wymieniane są tory, demontowane i montowane kable oraz urządzenia sterowania ruchem kolejowym. Kluczowym etapem prac będzie budowa dodatkowego, czwartego peronu. Te obecne zostaną też unowocześnione – dotychczasowe konstrukcje zastąpione zostaną nowymi (o długości 400 m). Na peronach pojawić się ma także nowe oświetlenie, monitoring oraz systemy nagłaśniające. W planach jest także remont i przebudowa przejścia podziemnego, które zostanie powiększone i wyposażone w ścieżki naprowadzające.  Pozwoli to szybko dotrzeć do peronów z ul. Dworcowej i Prokocimskiej także osobom o ograniczonej mobilności.

Modernizacja stacji kolejowej Kraków Płaszów. Fot. PKP PLK

Modernizacja stacji kolejowej Kraków Płaszów. Fot. PKP PLK

Jak podaje inwestor, PKP Polskie Linie Kolejowe (PKP PLK), modernizacji podlega nie tylko infrastruktura dla pasażerów, ale także węzeł kolejowy, który zostanie rozbudowany. Wymienione mają być tory, rozjazdy, sieć trakcyjna oraz urządzenia sterowania ruchem. W pobliżu stacji powstać ma Lokalne Centrum Sterowania.

W ramach modernizacji E30 powstaną w sumie dwa nowe przystanki kolejowe (Kraków Grzegórzki oraz Kraków Złocień), a sześć istniejących zostanie odnowionych. Oprócz tego dobudowane zostaną tory linii aglomeracyjnej. Wszystkie prace zakończyć się mają w przyszłym roku.

Przeczytaj także: Modernizacja kolei na odcinku E30 Kraków Mydlniki–Kraków Główny Towarowy

Powiązane

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.

    Bezwykopowa renowacja kanalizacji, studni i rurociągów, Producent rur, paneli i zbiorników GRP, Producent rękawów CIPP - polimerowych, filcowych i nasączanych żywicą, Renowacja kanalizacji, budowa sieci wodociągowej - technologie bezwykopowe