To pokazuje, że nie byłoby tej inwestycji, gdyby nie dofinansowanie z RPO. Jest to najważniejsza inwestycja kolejowa realizowana przez Polskie Linie Kolejowe ze wsparciem ze strony urzędu marszałkowskiego w naszym województwie – mówi, cytowany w komunikacie, Szymon Ogłaza, członek zarządu województwa opolskiego.

Rewitalizacja dotyczy 48 km trasy. Po zmodernizowanej linii pociągi pasażerskie będą mogły poruszać się z prędkością 120 km/godz., a towarowe – 100 km/godz. Przebudowanych zostanie 59 przejazdów kolejowo-drogowych. Odnowione będą obiekty inżynieryjne (w tym sześć mostów i dwa wiadukty).


Prace modernizacyjne obejmą także dwie stacje – Szydłów i Łambinowice oraz dziewieć przystanków: Chmielowice, Komprachcice, Tułowice Niemodlińskie, Sowin, Budziszowice, Jasienica Dolna, Mańkowice, Kubice, Wyszków Śląski. Do tego w Nysie i Goszczowicach wybudowane będą dwa nowe przystanki.

Dzięki podpisanej dziś umowie mieszkańcy Opolszczyzny będą mogli podróżować szybciej, bezpieczniej i wygodniej. Rewitalizacja trasy Nysa–Opole wpisuje się w cele Krajowego Programu Kolejowego, realizowanego przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A., czyli poprawę ruchu kolejowego, podniesienie standardu podróży na trasach regionalnych i lepsze połączenie z głównymi liniami – dodaje Ireneusz Merchel, prezes PKP Polskich Linii Kolejowych (PKP PLK).

Wszystko ma być gotowe w pierwszej połowie 2020 r. Umowa będzie realizowana w systemie „projektuj i buduj”.

Przeczytaj także: Superbrands 2018 dla PKP Intercity