Według Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) kierowcy pojadą dwoma (z trzech budowanych) odcinkami Południowej Obwodnicy Warszawy (droga ekspresowa S2). Węzeł Lubelska zostanie połączony z Wilanowem.

- Zaawansowanie prac na pierwszym odcinku Południowej Obwodnicy Warszawy wynosi 81%
- Na kolejnym ten wskaźnik to 89%
- W II kwartale 2021 r. Warszawski Węzeł Drogowy będzie ukończony w 75%.
W II kwartale 2021 r. powinien zostać oddany do użytku trzeci odcinek z tunelem pod Ursynowem. W ten sposób Warszawski Węzeł Drogowy będzie ukończony w 75%.
Budowa tunelu
W budowanym tunelu do zabudowania są jeszcze ostatnie metry płyty dennej i trzy otwory technologiczne w stropie. Tymczasowe podpory pod tunelem metra zostały już usunięte w nawie południowej, trwa ich usuwanie w nawie północnej. Na pierwszym odcinku S2 zaawansowanie praz wynosi 81%.
Płyta denna, którą zaprojektowano na około 50% tunelu o długości 2,3 km, została zabetonowana w 98% i w 100% zazbrojona. Wykonano też cały strop pośredni w najgłębszej części tunelu, na długości około 600 metrów. Budowane są wypełnienia ścian żelbetowych, przejścia awaryjne, stropy łukowe, wewnętrzna zabudowa chodnikowa, strop pośredni w środkowej nawie technologicznej (wykonano 60%) i niszach alarmowych oraz odwodnienie tunelu itp. Rozpoczęto również układanie warstw konstrukcji nawierzchni od strony zachodniej tunelu. W nawie północnej wykonywana jest stabilizacja podłoża oraz warstwa odsączająca – informuje GDDKiA.
Roboty na powierzchni
Na powierzchni stopniowo wraca wcześniejszy układ ulic i parkingów, zasypywane są kolejne segmenty stropu. Przejezdne są już nowe fragmenty jezdni ul. Płaskowickiej, Stryjeńskich i Braci Wagów. Trwają prace nad przywróceniem ruchu na ul. Rosoła i roboty odtworzeniowe – humusowanie i obsiewanie trawą terenu pod zieleniec przy nowo wybudowanych parkingach – pomiędzy ul. Pileckiego i ul. Stryjeńskich. Humusowanie i roboty brukarskie prowadzone są w ciągu ul. Płaskowickiej na wysokości ronda ul. Pileckiego. Oświetlenie uliczne i sygnalizacja świetlna pojawiły się na skrzyżowaniu ulic Płaskowickiej z Gandhiego. Na wyłączonej części ul Rosoła budowana jest kanalizacja deszczowa.
Prace wykończeniowe
Na pozostałej, 2,3-kilometrowej części pierwszego odcinka (tunel to połowa całości) wykonawca prowadzi prace wykończeniowe przy obiektach inżynieryjnych na węźle Warszawa Ursynów (wykonywanie murów oporowych z gruntu zbrojonego, umocnienie stożków przyczółków i skarp nasypów). Roboty ziemne pod drogę, która w przyszłości połączy Ursynów z Wilanowem są realizowane na przedłużeniu ul. Płaskowickiej, w kierunku ul. Branickiego. Podłoże pod kolejne warstwy konstrukcyjne nawierzchni drogowej jest układane na dojazdach do estakad łączących skarpę ursynowską z nasypem obwodnicy. Na skarpach trwa humusowanie.
Źródło: GDDKiA
Asfalt wylany
Na prawie wszystkich obiektach węzła po zachodniej i wschodniej stronie tunelu ułożono warstwę asfaltu lanego. Powstają też budynki przyszłego Centrum Zarządzania Tunelem (przy zachodnim portalu tunelu), stacja wentylatorowa zachodnia i stacja transformatorowa. Przy portalu wschodnim budowane są wentylatorowa wschodnia oraz stacja transformatorowa. Wewnątrz budynków trwają roboty dekarskie oraz instalacyjne i wykończeniowe. Na oczepach ścian szczelinowych jezdni południowej montowane są gzymsy, a na przyczółkach wykonywane są umocnienia stożków. Ustawiane i podłączane są także słupy oświetlenia drogowego – czytamy w komunikacie.
Po analizie około 70 roszczeń złożonych przez każdą ze stron umowy i zgodzie włoskiego sądu (związanej z restrukturyzacją spółki Astaldi) podpisano aneks wydłużający czas wykonania robót do końca marca 2021 r.
Są już dojazdu do mostu nad Wisłą
Po obu stronach mostu przez Wisłę są gotowe dojazdy, trwa montaż oznakowania pionowego i prace porządkowe. Ten odcinek S2 ma 6,5 km razem z przeprawą o długości niemal 1,5 km. Zaawansowanie prac wynosi 89%.
W ostatnim czasie zabetonowano jeden z dwóch zworników – elementów łączących most zbudowany na podporach nurtowych w całość. Po stronie Wilanowa zbrojony jest drugi zwornik. Jednocześnie ustawiane są krawężniki, wykonywana jest kapa chodnikowa oraz montowane kotwy i deski gzymsowe, a płyta mostu przygotowywana jest pod układanie papy. Asfalt twardolany leży na obu zachodnich nitkach mostu nad terenem zalewowym oraz na południowej nitce po wschodniej stronie mostu. Trwa budowa kładek pieszo-rowerowych przy moście – komunikuje GDDKiA.
Próby obciążeniowe
Wszystkie obiekty po stronie Wilanowa i Wawra są praktycznie ukończone. Na wszystkich przeprowadzono próby obciążeniowe i – z wyjątkiem mostu – położono warstwę ścieralną.
Na wiaduktach w ciągu trasy S2 nad ul. Wał Miedzeszyński wykonywane są schody ewakuacyjne. Na jednej z kładek nad tą ukicą montowane są balustrady, a na drugiej wypełniane są szczeliny na deskach gzymsowych. Na węźle Wał Miedzeszyński prowadzone są roboty brukarskie, humusowanie rowów, poboczy i terenów płaskich. Na ul. Ogórkowej „bis” ułożono warstwą wiążącą i ścieralną nawierzchni. Wykonanie tych prac umożliwi przywrócenie ruchu w ciągu ul. Wał Miedzeszyński. Zakończono prace przy odtwarzaniu nawierzchni ul. Przyczółkowej. Realizowane są także roboty nawierzchniowe i brukarskie na drogach dojazdowych. Wzdłuż trasy montowane są bariery ochronne, ustawiane oznakowanie pionowe oraz grodzony jest teren przy trasie S2 – czytamy.
Zakończenie robót na dwóch odcinkach przewidziano na październik 2020 r. Wydłużenie terminu wynikało z nieprzewidzianych warunków gruntowych w nurcie Wisły.
Węzły prawie gotowe
Węzły Wał Miedzeszyński i Lubelska są niemal gotowe, brakuje tylko krótkiego odcinka nawierzchni w obrębie „wanny szczelnej” na węźle Patriotów. Na tym obiekcie zabetonowano dodatkowy wiadukt pod czwarty tor linii kolejowej. Zaawansowanie prac na całym zadaniu wynosi 91%. Po uzyskaniu pozwolenia na użytkowanie zostanie otworzona ul. Patriotów po wschodniej stronie i zostanie zamknięty objazd po stronie zachodniej.
Estakady z warstwą ścieralną
Ponad dwukilometrowy odcinek drogi ekspresowej przechodzi dwoma estakadami przez teren Mazowieckiego Parku Krajobrazowego. Na obu ułożona jest ostatnia (ścieralna) warstwa nawierzchni. Na dłuższej, prawie 400-metrowej estakadzie, trwa montaż instalacji przeciwoblodzeniowej (instalacja dysków w nawierzchni), uzupełnianie szczelin w kapach w pasie rozdziału, układanie nawierzchnio-izolacji na kapach chodnikowych oraz montaż oświetlenia drogowego. Zamontowano bariery energochłonne i słupy ekranów przeciwolśnieniowych. Na dwóch pozostałych estakadach realizowany jest również montaż instalacji przeciwoblodzeniowej – informuje GDDKiA. Wzdłuż trasy S2 prowadzone jest humusowanie wraz z obsiewem skarp, poboczy i pasa rozdziału Prace na całym odcinku zostaną zakończone w grudniu 2020 r.,
Przeczytaj także: W Warszawie po dwuletniej przebudowie otwarto Wał Miedzeszyński

Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.