• Trasa z Krakowa do Myślenic, tzw. zakopianka, ma stać się drogą ekspresową
  • Za rok ma być gotowe studium korytarzowe
  • Po nim dojdzie do wyboru przebiegu odcinka i uzyskania decyzji środowiskowej

Domykanie S7 na południu

Droga ekspresowa S7 to jedna z najważniejszych tras w Polsce, która przebiega od Gdańska, przez Warszawę i Kraków do Rabki-Zdroju. Dalsza trasa do Chyżnego (granica ze Słowacją) nie będzie drogą szybkiego ruchu.

Studium ma domknąć S7 na południu kraju. Prace przygotowawcze dotyczą też innych tras ekspresowych, celem GDDKiA jest doprowadzenie do kompletnego połączenia sieci dróg szybkiego ruchu.

Współpraca z samorządami

SK dla odcinka Kraków–Myślenice obejmie powierzchnię blisko 3 tys. km2 na terenie siedmiu powiatów i 34 gmin. Prace analityczne zaplanowano na rok. GDDKiA zachęca do współpracy jednostki samorządu terytorialnego w zasięgu potencjalnego oddziaływania inwestycji. Liczy na konstruktywną i merytorycznie obiektywną współpracę.


Znaczenie S7

Droga ekspresowa S7 skomunikuje województwa pomorskie, warmińsko-mazurskie, mazowieckie, świętokrzyskie i małopolskie. Będzie jedną z najdłuższych dróg szybkiego ruchu w kraju i kluczową trasą o znaczeniu zarówno krajowym, jak i międzynarodowym. Docelowo połączy ośrodki aglomeracyjne i gospodarcze – Trójmiasto, Warszawę i Kraków, a także elementy sieci drogowej (m.in. autostrady A1, A2, A4).

Przebieg drogi

Przebieg drogi ekspresowej S7 został określony w obecnie obowiązującym rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 24 września 2019 r. zmieniającym rozporządzenie w sprawie sieci autostrad i dróg ekspresowych. Aktualny jej przebieg to Gdynia (Morska)–S6 (Gdańsk)–Elbląg–Olsztynek–Płońsk–Warszawa–Radom–Kielce–A4 (Kraków Bieżanów)–(wspólny przebieg S7 i A4)–A4 (Kraków)–Rabka-Zdrój (Zabornia). Jedynie końcowy odcinek od Rabki-Zdroju do Chyżnego nie stanowi elementu sieci dróg szybkiego ruchu.

Przygotowania innych inwestycji

GDDKiA zakończyła prace koncepcyjne i opracowała studium korytarzowe dla drogi ekspresowej S5 między Wrocławiem a Ostródą. Trwają takie działania dla dróg S11 w woj. śląskim, S10 na odcinku od A1 do S7 i Obwodnicy Aglomeracji Warszawskiej, S5 i A4 w woj. dolnośląskim dla odcinków A4 Wrocław-Krzyżowa i S5 Sobótka-Bolków.

Rola studium korytarzowego

Studium korytarzowe to, jak informuje Dyrekcja, przejście od pomysłu do pierwszych prac. Jest podstawowym dokumentem projektowym, przedstawiającym nowe, drogowe zamierzenie inwestycyjne oraz pierwszym elementem dokumentacji projektowej, określającym lokalizację pasa (korytarza) terenu pod nową drogę z uwzględnieniem regionalnych i lokalnych uwarunkowań geograficznych, przyrodniczych i społecznych. Służy wstępnej ocenie zasadności budowy drogi i jest kluczowa dla podjęcia decyzji o prowadzeniu dalszych prac.

Analiza uwzględnia związki z obszarami o różnych funkcjach przestrzennych, np. chronionych (środowisko naturalne, zabytki, struktura osiedleńcza czy budowa geologiczna) i służy do wyboru najmniej konfliktowych korytarzy drogowych możliwych do zrealizowania pod względem technicznym i ekonomicznym. Ocenie podlegają proponowane warianty tras, a zadaniem GDDKiA jest wybór optymalnego. W dalszym ciągu opracowuje się przebiegi tras w wybranym korytarzu. Dla preferowanego rozwiązania wnioskuje się o decyzję środowiskową.

Przeczytaj także: Nowy Targ: podpisano umowę na wykonanie dokumentacji dla obwodnicy