• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Postępuje modernizacja mostu kolejowego nad Odrą w Lubuskiem

Opublikowano: 16-09-2021 Źródło: PKP PLK

Odnowionym mostem nad Odrą w Nietkowicach (woj. lubuskie) na linii Wrocław–Szczecin, czyli Nadodrzance, jeszcze w tym roku pojadą pociągi. Na renowację przeprawy z 1871 r. PKP Polskie Linie Kolejowe (PKP PLK) przeznaczyły ponad 46 mln zł. We wrześniu zamontowano najdłuższe przęsło.


Fot. Alicja Grochowiak/PKP PLK Fot. Alicja Grochowiak/PKP PLK

Najdłuższe przęsło przebudowywanego wschodniego mostu kolejowego nad Odrą w Nietkowicach ma 75 m długości. Do montaż ważącego prawie 420 ton elementu użyto hydraulicznych siłowników i postawiono tymczasowe podpory w nurcie rzeki. Nasuwanie trwał około 34 godz.

Fot. Alicja Grochowiak/PKP PLK Fot. Alicja Grochowiak/PKP PLK

Cała jednotorowa przeprawa będzie mieć 10 przęseł, siedem z nich już zamontowano. Zostały wykonane w wytwórni i dostarczone na plac budowy. Osadza się ja na wzmocnionych, wyremontowanych podporach. Do wzmocnienia gruntu, wokół podpor posadowionych na terenach zalewowych zastosowano mikropale.

Po zakończeniu montażu przęseł, zostanie ułożony nowy tor oraz postawiona sieć trakcyjna. Choć pociągi mają nią jeździć jeszcze w tym roku, wszystkie prace zakończą się w 2023 r. W trakcie robót składy kursują sąsiednim mostem po jednym torze. Codziennie jest to około 55 kursów pasażerskich i towarowych.

Fot. Alicja Grochowiak/PKP PLK Fot. Alicja Grochowiak/PKP PLK

Po przebudowie obiektu jeden z dwóch torów umożliwi pociągom przejazdy z maksymalną prędkością 120 km/godz. Usprawni to przejazdy na Nadodrzance, ważnej linii kolejowej biegnącej z Dolnego Śląska przez woj. lubuskie na Pomorze Zachodnie. Wzrośnie przepustowość samego mostu, będzie po nim jeździć więcej składów.

Most w Nietkowicach liczbach:

  • budowa: 1871 r.
  • długość: ok. 420 m, szerokość – ok. 13 m, wysokość – ok. 1,4 m
  • liczba przęseł – 10

Fot. Alicja Grochowiak/PKP PLK Fot. Alicja Grochowiak/PKP PLK

PKP PLK przebudowy i budowy mostów oraz wiaduktów finansują ze środków Unii Europejskiej i budżetowych. W 2020 r. zmodernizowano ponad 130 takich obiektów na rzekami np. w Krakowie, w Warce i na Centralnej Magistrali Kolejowej. W wyniku tych inwestycji poprawiają się parametry techniczne i możliwości budowy dodatkowych torów. W 2021 r. kontynuowane są także budowy mostów m.in. w Czechowicach-Dziedzicach, Lubartowie, Krakowie i we Wronkach.

Przeczytaj także: Umowa na budowę mostu kolejowego w Szczecinie

Konferencje Inżynieria

WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE

Sprawdź najbliższe wydarzenia