• Obywatelskie klastry energetyczne rozwiną zieloną energetykę rozproszoną
  • Lokalne źródła energi podnoszą bezpieczeństwo energetyczne otoczenia
  • Współpraca klastrów z operatorami sieci pozwoli na lokalne bilansowanie popytu z wytwarzaną energią

Podstawowym zadaniem klastrów obywatelskich jest produkcja energii skoordynowana z bieżącym lokalnym zapotrzebowaniem.

Celem funkcjonowania klastrów jest zapewnienie ciągłości dostaw energii na poziomie lokalnym przy jednoczesnym pozytywnym wpływie na środowisko naturalne. Skutkiem ich działania ma też być wzrost konkurencyjności danego regionu. Współpracując z pozostałą częścią sieci, klastry mają pewną autonomię umożliwiającą lokalne bilansowanie popytu z produkowaną energią. Odciążają tym samym Krajowy System Elektroenergetyczny (KSE), ale także, w razie potrzeby, są przez niego wspierane – czytamy w komunikacie Urzędu Regulacji Energetyki (URE).

W takich systemach mogą się znaleźć różne źródła wytwarzania, jednak przede wszystkim odnawialne, korzystające z sieci dystrybucyjnej własnej lub należącej do operatora. Klaster powinien współpracować z KSE, szczególnie w zakresie dystrybucji energii elektrycznej przez sieci należące do operatorów systemów dystrybucyjnych (OSD).

Trzeba stworzyć warunki ku temu, żeby przyłączanie źródeł do sieci OSD i wprowadzenie z nich energii do sieci nie było ograniczone zbyt wieloma barierami technicznymi, czy handlowymi, z jednoczesnym zapewnieniem OSD pokrycia kosztów utrzymania sieci – podkreśla Rafał Gawin, prezes URE.


W procesie wspierania rynków lokalnych oraz rozwoju rozproszonej energetyki obywatelskiej znaczącą rolę odegrają właśnie operatorzy.

To ogromne zadanie organizacyjne, w tym infrastrukturalne dla OSD. Trzeba wypracować model organizacyjny i model zarządzania siecią, która przestaje być jednokierunkowa. A rozwiązaniem problemów są nie tylko kapitałochłonne inwestycje, ale też – mam nadzieję – pozyskiwanie usług od strony klientów, prosumentów – dodaje Rafał Gawin.

Prezes URE podkreśla, że prawo unijne w centrum zainteresowania stawia konsumentów i prosumentów, a to wpływa na zmiany otoczenia regulacyjnego. Dzięki klastrom rozwija się energetyka rozproszona, czyli rozwiązanie podnoszące poziom lokalnego bezpieczeństwa energetycznego i efektywne ekonomicznie.

Rynki lokalne powinny działać w synergii z rynkami hurtowymi, potrzebujemy bowiem jednego, wspólnego rynku energii – mówił podczas konferencji Klaster energetyczny na rzecz ochrony klimatu jako czynnik nowej polskiej strategii klimatyczno-energetycznej w Rafał Gawin.

Przeczytaj także: OZE: ponad 30 tys. źródeł przyłączonych przez Grupę Tauron