Partnerzy portalu

Fotowoltaika w Polsce. Gdzie najbardziej opłaca się w nią inwestować?

Opublikowano: 21-02-2020 Źródło: Źródło zewnętrzne
SPONSOROWANE

Liczne przypadki pokazują, że inwestycje w odnawialne źródła energii, a zwłaszcza fotowoltaikę, zwracają się w ciągu kilku lat. Na tempo ich zwrotu mają wpływ: prawidłowo dobrana wielkość instalacji, jej montaż i warunki słoneczne, ale również dofinansowania i ulgi. W których rejonach Polski fotowoltaika opłaca się najbardziej? Jak na inwestycje w fotowoltaikę wpływa nasłonecznienie i usłonecznienie?


Fot. salvisexpert.pl Fot. salvisexpert.pl

Rzeszów przyszłą stolicą fotowoltaiki?

Zanim przejdziemy do regionów, w których mamy do czynienia z optymalnym nasłonecznieniem, wyjaśnijmy, czym nasłonecznienie tak naprawdę jest. Nasłonecznienie to nic innego jak natężenie promieniowania słonecznego działającego na powierzchnię. Określa się je za pomocą wartości gęstości mocy promieniowania słonecznego w przełożeniu na jednostkę powierzchni w danym przedziale czasowym. Średnie natężenie słońca w Polsce wynosi 990 [kWh/m2].

Najlepsze nasłonecznienie, jak pokazują badania, występuje w południowo-wschodniej Polsce. Według danych Polskiego Towarzystwa Fotowoltaiki w Polsce miastem z najlepszymi warunkami słonecznymi jest Rzeszów. Stolica Podkarpacia plasuje się na pierwszym miejscu wynikiem nasłonecznienia równym aż 1351 [kWh/m2]. Dobre nasłonecznienie występuje również w Lublinie i Tarnowie.

Lublin znalazł się w czołówce miast, w których występuje dobre nasłonecznienie. salvisexpert.pl Lublin znalazł się w czołówce miast, w których występuje dobre nasłonecznienie. salvisexpert.pl

Województwa z najlepszymi warunkami do inwestycji w fotowoltaikę

Województwa z najlepszym nasłonecznieniem to:

  • lubelskie,
  • podkarpackie,
  • małopolskie,
  • opolskie,
  • dolnośląskie,
  • łódzkie.

Wśród czołówki znalazły się również południowe obszary województwa mazowieckiego i wielkopolskiego. Statystycznie najlepsze nasłonecznienie występuje w centralnej i południowo-wschodniej części Polski, natomiast stosunkowo gorsze w województwach zachodniopomorskim oraz pomorskim. Nie oznacza to jednak, że inwestowanie w fotowoltaikę w tych województwach jest nieopłacalne. Słabsze nasłonecznienie może wiązać się z zakupem instalacji fotowoltaicznej o większej mocy – może, ale nie musi. Inwestycja w mniej nasłonecznionych miejscach będzie zwracać się nieco wolniej. Najlepiej skorzystać z usług firmy, która ma bogate doświadczenie w danym regionie i tym samym, pomoże w doborze optymalnej instalacji fotowoltaicznej.

Nasłonecznienie a usłonecznienie - fotowoltaika w polskich warunkach

Wśród ważnych pojęć w przypadku fotowoltaiki, oprócz nasłonecznienia, jest tzw. usłonecznienie, które wyrażone jest liczbą godzin słonecznych w ciągu roku na danym terenie. W Polsce średnie usłonecznienie w ciągu roku wynosi 1600 godzin. Ono również wpływa na działanie elektrowni słonecznych. Nasłonecznienie i usłonecznienie są ważne przy doborze instalacji fotowoltaicznej. Nawet jeśli warunki nie są wzorcowe, to instalacja będzie działać, gdy na moduły fotowoltaiczne będą padały promienie słoneczne.

Najważniejsze przy montażu elektrowni słonecznej jest sprawdzenie prawidłowego nachylenia modułów fotowoltaicznych, wielkości instalacji oraz czy nie występują ewentualne zacienienia. Wpływ na działanie instalacji ma także kierunek świata, w którym panele są skierowane, wzorcowo montuje się je w Polsce w kierunku południowym.

Jeśli instalacja jest dobrana i zamontowana prawidłowo, niedobory z jesienno-zimowych miesięcy zostaną zbilansowane energią wyprodukowaną latem lub wiosną. Bilansowanie roczne odbywa się na podstawie ustawy o odnawialnych źródłach energii. Polacy od stycznia 2019 roku mogą odliczyć koszt instalacji od podstawy podatku dochodowego, mają na to sześć lat. Kwota nie może przekroczyć 53 tys. zł. Inwestycja w fotowoltaikę to nie tylko oszczędności, ale także pożyteczne działanie dla środowiska – fotowoltaika pracuje cicho i jest bezemisyjnym źródłem energii.

Foto, video, animacje 3D, VR

Twój partner w multimediach.

Sprawdź naszą ofertę!