• PKP Intercity chce obniżyć koszty energii elektrycznej korzystając z OZE
  • Potencjalne rozwiązania zostaną sprawdzone na bocznicy w Olszynce Grochowskiej
  • Firma sprawdzi system zarządzania rozproszonymi OZE

Panele fotowoltaiczne, wewnętrzne i zewnętrzne oświetlenie LED, magazyny energii czy inteligentne systemy optymalizacji zużycia i wytwarzania energii elektrycznej. To tylko część rozwiązań technologicznych, których wprowadzenie rozważa PKP Intercity. Przewoźnik we współpracy z firmą Tauron Ekonergia pracuje nad studium wykorzystania odnawialnych źródeł energii na warszawskiej bocznicy – czytamy w komunikacie.

Rosnąca liczba pasażerów i uruchamianych pociągów pociąga za sobą wzrost zużycia energii elektrycznej. W takiej sytuacji wykorzystanie OZE na bocznicach przyniesie oszczędności i przysłuży się środowisku.


W przygotowaniach do oceny możliwości wdrożenia planowanych rozwiązań na bocznicy Warszawa-Grochów pomagają specjaliści z firmy Tauron. W ramach działań przygotowano analizę zapotrzebowania i zużycia elektryczności we wszystkich obiektach na terenie bocznicy. W dalszym ciągu pojawią się propozycje optymalizacji procesów od wytwarzania, przez pobór, po zużycie energii. Spółka energetyczna opracowała dla przewoźnika platformę zarządzającą rozproszonymi OZE i zdolnościami regulacyjnymi. Narzędzie może w przyszłości pozwolić na świadczenie usług innym obiektom tego rodzaju.

PKP Intercity planuje do 2023 r. zmodernizować i przebudować ponad 100 bocznic kolejowych. Przewidywany na ten cel budżet wynosi 739,5 mln zł. Inwestycje mają zmniejszyć emisję spalin, substancji szkodliwych i hałasu. Na bocznicy Warszawa-Grochów, poza testowaniem OZE, zostanie wybudowana za 7,4 mln zł całoroczna myjnia automatyczna z obiegiem zamkniętym. Obniży ona zużycie wody i skróci czas mycia taboru.

Przeczytaj także: Wzrost mocy morskich farm wiatrowych w Europie