• Na zbiorniku wodnym w Łapinie będzie działać pływająca instalacja fotowoltaiczna
  • Jej moc zainstalowana wyniesie 10 MW
  • Panele mają generować około 10% więcej energii elektrycznej od farm na lądzie

Innowacyjny projekt zrealizuje spółka Energa OZE, która wcześniej testowała takie rozwiązanie w programie pilotażowym. Po jego ocenie zdecydowano o przygotowaniu większej instalacji.

Projekt zakłada instalację paneli fotowoltaicznych o mocy do 0,5 MW na zbiorniku wodnym przy eksploatowanej obecnie przez Energę OZE Elektrowni Wodnej Łapino. Powierzchnia paneli ma wynieść do 0,5 ha, czyli około 1,25% całkowitej powierzchni zbiornika – czytamy w komunikacie.

Nowy obiekt ma przynieść korzyści gm. Kolbudy i regionowi, będzie ona pierwszą gminą w Polsce, w której pojawi się instalacja fotowoltaiczna na zbiorniku wodnym. Podniesie też wpływy do budżetu z podatków. Dla Energi nowe źródło zwiększy udział odnawialnej energii elektrycznej w miksie energetycznym Grupy (aktualnie to około jedna trzecia wolumenu wytwarzania).


Zaletą instalacji PV na wodzie, braną pod uwagę przez spółkę przy decyzji o tej inwestycji, jest między innymi zwiększona (nawet o około 10%) wydajność wytwarzania energii w porównaniu do naziemnych farm fotowoltaicznych. Ponadto, wskazuje się pozytywny wpływ przez potencjalnie zmniejszoną intensywność parowania wody ze zbiorników wodnych, jak również rozwoju glonów w tych zbiornikach – informuje Energa OZE.

Takie elektrownie słoneczne stawiane na wodzie pojawiają się już w innych miejscach na świecie. Instaluje się je np. w Japonii, Chinach czy Korei Południowej, a w Europie w Holandii, Wielkiej Brytanii i Francji. Sumaryczna moc zainstalowana na istniejących pływających farmach fotowoltaicznych sięga kilkuset MW. Podczas programu pilotażowego testowano działanie instalacji m.in. pod kątem efektywności i wzrostu ilości generowanej energii. A analizy efektów wynika, że panele FV na wodzie wytwarzają znacznie więcej energii elektrycznej od tradycyjnych.

Przeczytaj także: Zgorzelec: farma fotowoltaiczna z 3 tys. paneli