Kolejnym krokiem będzie oczyszczenie powierzchni części ciśnieniowej bloku z zanieczyszczeń pozostałych po montażu mechanicznym. Następnie odbędzie się proces przygotowania do pracy w pełnej konfiguracji wraz z turbiną parową, a następnie jego optymalizacja technologiczna.

W Elektrociepłowni Stalowa Wola budowane jest także rezerwowe źródło ciepła. W jego skład wchodzą kotłownia oraz instalacje pomocnicze i łączące kotłownię z instalacjami bloku gazowo-parowego. W kotłowni zaplanowano cztery kotły podgrzewające wodę sieciową oraz jeden wytwarzający parę wodną. Instalacja ma zacząć działać w II kwartale 2020 r.

Powstający w Stalowej Woli blok gazowo-parowy o mocy około 450 MWe, obok energii elektrycznej, będzie wytwarzać ciepło na potrzeby komunalne i parę technologiczną dla pobliskich zakładów przemysłowych. Jest więc ważną inwestycją zarówno pod względem bezpieczeństwa energetycznego całego kraju, jak i dla lokalnej społeczności, która otrzyma niskoemisyjne źródło ciepła – mówi Filip Grzegorczyk, prezes zarządu Tauron Polska Energia.

Przeczytaj także: Powstanie pierwsza w Polsce pływająca instalacja fotowoltaiczna