Partnerzy portalu

EDF wystąpiło o pozwolenie na budowę elektrowni jądrowej w Anglii

Opublikowano: 02-06-2020 Źródło: World Nuclear News, EDF

Francuski koncern EDF złożył wniosek do brytyjskiego Inspektoratu Planowania (Planning Inspectorate) o wydanie zezwolenia na budowę (ang. Development Consent Order, DCO) elektrowni atomowej Sizewell C na wybrzeżu Suffolk w Anglii. Dokument przesłano po czterech rundach konsultacji społecznych rozpoczętych w 2012 r.


Projekt elektrowni atomowej w Suffolk. Źródło: EDF Projekt elektrowni atomowej w Suffolk. Źródło: EDF
  • Elektryczność z elektrowni jądrowej w Suffolk zaspokoi potrzeby 6 mln gospodarstw domowych
  • Prace budowlane stworzą 25 tys. miejsc pracy
  • Pierwszy reaktor atomowy w Suffolk uruchomiono w 1966 r. Działał 40 lat

Według koncernu, w konsultacjach wzięło udział ponad 10 tys. mieszkańców hrabstwa Suffolk. W mieście wciąż działa reaktor ciśnieniowy o mocy 1,2 GW (Sizewell B), zamknięto natomiast stary reaktor grafitowy (Sizewell A).

Jeśli EDF uzyska zgodę na realizację inwestycji, wytwarzana przez reaktory o łącznej mocy 3,2 GW energia elektryczna zaspokoi potrzeby 6 mln gospodarstw domowych. Jednocześnie do atmosfery nie dostanie się 9 mln ton CO2, które wyemitowałaby porównywalna elektrownia gazowa. Zmniejszyłoby się też zapotrzebowanie na import energii.


Prace budowlane pozwolą stworzyć 25 tys. miejsc pracy i 1 tys. staży, a 70% prac budowlanych zrealizuję brytyjskie firmy. Elektrownia będzie zatrudniać 900 pracowników o wysokich kwalifikacjach.

Decyzja o losach elektrowni w Suffolk zapadnie we wrześniu. Złożenie dokumentów opóźniło się o dwa miesiące z powodu epidemii koronawirusa. Dalsze postępowanie będzie prowadzone zgodnie z brytyjskimi procedurami. Sama ocena, czy wniosek jest kompletny, potrwa 28 dni. Jeśli zgoda zostanie wydana, będzie ją jeszcze musiał zaakceptować brytyjski rząd.

Reaktor jądrowy. Źródło: EDF Reaktor jądrowy. Źródło: EDF

W elektrowni Sizewell C zostaną postawione dwa reaktory EPR. Konstrukcja będzie niemal repliką budowanej przez EDF siłowni Hinkley Point C (HPC) w Somerset. Po uruchomieniu będzie w stanie dostarczyć 7% energii elektrycznej w Wielkiej Brytanii, tyle samo ile jej bliźniak.

Wartość inwestycji w Suffolk wyniesie 18 mld funtów. To mniej niż w drugim przypadku, gdzie koszty oceniono na 21,5–22,5 mld funtów.

W sprawie sprzedaży energii elektrycznej w przypadku HPC, EDF z brytyjskim rządem zawarł tzw. kontrakt różnicowy. Zakłada on, że przez pierwsze 35 lat działania elektrowni koszty energii elektrycznej wyniosą 92,5 funta za MWh (w cenach z 2012 r.). Jeżeli cena rynkowa energii będzie niższa, to różnicę brytyjski rząd dopłaci inwestorowi. Jeśli ten sprzeda energię drożej, nadwyżkę będzie musiał oddać rządowi. Jeśli powstanie Sizewell C, cena zostanie obniżona do 89,5 funta za MWh.

Elektrownia atomowa na wybrzeżu Suffolk istnieje od ponad pół wieku. Sizewell A produkował energię elektryczną od 1966 r., obiekt zamknięto po 40 latach, w 2006 r. Sizewell B rozpoczął wytwarzanie w 1995 r.

Przeczytaj także: Litwa i Białoruś zgodne ws. elektrowni atomowej

Foto, video, animacje 3D, VR

Twój partner w multimediach.

Sprawdź naszą ofertę!