• Od 2021 r. nie będzie już dofinansowywania publicznych do kotłów węglowych
  • Interwencje w razie zgłoszenia spalania niedozwolonych substancji będą szybsze
  • Ekodoradcy pomogą w wymianie kopciuchów na dotowane czyste źródła

Program określa działania na najbliższe trzy lata i ma zmobilizować gminy do aktywnych działań na rzecz podniesienia jakości powietrza. Polski Alarm Smogowy podkreśla, że -radni nie ugięli się pod naciskami lobby węglowego, producentów urządzeń grzewczych oraz niektórych gmin i wzmocnili przepisy antysmogowe dla Małopolski.

Nowe regulacje narzucają gminom obowiązek podejmowania konkretnych działań antysmogowych. Mieszkańcy dostaną szanse na oddychanie czystszym powietrzem.


Jednym z najważniejszych zapisów jest zakaz publicznych dotacji do kotłów węglowych od 2021 r. Taką decyzję w województwach podjęto po raz pierwszy. Szybsze będą kontrole po zgłoszeniu przypadków spalania odpadów czy innych toksycznych substancji i materiałów. Teraz mają być przeprowadzane w ciągu 12 godzin. Dotychczas mieszkańcy części gmin, szczególnie tych gdzie nie ma straży gminnej, czekali na interwencje kilka, a nawet kilkanaście dni.

Od stycznia 2021 r. w każdej gminie pojawią się punkty dostępowe do rządowego Programu Czyste Powietrze, oferującego dotacje do wymiany starych kotłów i pieców. Ekodoradcy będą pomagać w procedurach likwidacji urządzeń emitujących zanieczyszczenia i nabywania niskoemisyjnych źródeł ogrzewania.

Więcej będzie akcji informacyjnych dotyczących obowiązku wymiany do końca 2022 r. tzw. kopciuchów, czyli kotłów na węgiel i drewno emitujących duże ilości zanieczyszczeń. Co pół roku gminy będą wysyłać komunikaty do mieszkańców.

Wprowadzono też zakaz korzystania z kominków przy stężeniach pyłu zawieszonego przekraczającym średniodobowo 50 μg/m3. Wyjątkiem będą domy, w których kominek jest jedynym źródłem ogrzewania.

W Małopolsce do wymiany pozostało jeszcze 300 tys. starych kotłów do wymiany. W ubiegłym roku wymieniono jedynie 20 tys. urządzeń.

Program nie zakazuje stosowanie paliw stałych w woj. małopolskim. Eksploatacja kotłów, kominków czy grzejników pomieszczeń na węgiel, drewno i biomasę będzie dopuszczalna na zasadach określonych w uchwale antysmogowej, czyli spełniających wymagania Ekoprojektu. Do ogrzewania tuneli i szklarni można będzie wykorzystywać węgiel, jednak przejście na urządzenia wyższej jakości pozwoli rolnikom i ogrodnikom spalać mniej paliwa i niej zanieczyszczać powietrze.

Powstaną też strefy czystego transportu w miastach, jeśli zostaną wprowadzone odpowiednie przepisy krajowe. Posiadacze wieloletnich samochodów nie spełniających norm, nie będą mogli do nich wjeżdżać. Wymagania nie będą wygórowane: wystarczy, by pojazd spełniał normę Euro 4. Poza tym potencjalne strefy będą organizowane dopiero od 2026 r.

Przeczytaj także: Warszawa odchodzi od spalania węgla. Miasto wprowadzi zakaz