• Po serii testów moc reaktora będzie stopniowo podnoszona, a prąd popłynie do sieci
  • Elektrownia w Ostrowcu na Białorusi będzie wyposażona w dwa reaktory po 1200 MW
  • Drugi blok jądrowy zostanie oddany do użytku w 2022 r.

Niezbędne testy

W dalszych pracach personel sprawdzi, czy właściwości fizyczne rdzenia reaktora są zgodne z wymaganiami projektowymi, a także przeprowadzi ponad 50 fizycznych testów nad neutronowych właściwości pierwszego wsadu paliwa do reaktora. Mają też potwierdzić niezawodność działania wszystkich systemów monitorowania i bezpieczeństwa reaktora.

Wyniki otrzyma białoruski organ nadzoru atomowego Gosatomnadzor, który – jeśli wyniki będą pozytywne – wyrazi zgodę na rozruch pierwszego bloku elektrowni. Stopniowo będzie zwiększana moc reaktora i jednostka zacznie wprowadzać prąd do sieci.


Dwa rosyjskie reaktory

Elektrownia atomowa w Ostrowcu jest wyposażona w dwa reaktory, każdy o mocy 1200 MW (drugi zostanie oddany do użytku w 2022 r.). To rosyjskie modele WWER-1200 generacji 3+ (podobne konstrukcje oferują m.in. producenci ze Stanów Zjednoczonych, Francji, Korei Południowej i Chin). Jest to też pierwszy od 13 lat rosyjski blok postawiony w kraju europejskim. Po uruchomieniu czas życia reaktora będzie zbliżony do ludzkiego – 60 lat z możliwością wydłużenia o kolejne 20.

Reaktory WWER-1200 są w pełni zgodne z międzynarodowymi normami i zaleceniami bezpieczeństwa Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA). W Rosji działają dwa takie bloki w EJ Nowoworoneż i jeden w elektrowni w Petersburgu (w drugim osiągnięto już moc minimalną, więc wkrótce też zostanie oddany do użytku). Na wykorzystanie tych reaktorów zdecydowały się w także m.in. Finlandia, Węgry i Bangladesz.

Mniej emisji CO2

Blok atomowy oznacza ograniczenie emisji CO2 o ponad 7 mln ton rocznie w porównaniu z blokami węglowymi. To także oszczędność tlenu produkowanego przez 6–8 mln ha lasów. Cała elektrownia jądrowa pozwala zaoszczędzić wydatki na zakup 4,5 mld m3 gazu ziemnego do produkcji energii elektrycznej. Każdy z dwóch reaktorów może wytworzyć około GWh elektryczności dziennie. Łączna produkcja dwóch reaktorów (prawie 20 TWh rocznie) zaspokoi połowę zapotrzebowania Białorusi na energię elektryczną (aktualnie to 38,3 TWh).

Połączenie z siecią

Elektrownia w Ostrowcu została wyposażona w siedem połączeń z białoruskim systemem elektroenergetycznym. Siódma linia liczy 250 km (najdłuższa na Białorusi) i połączyła rozdzielnię wysokiego napięcia siłowni ze stacją 330 kV Ross, zapewniając dostawy energii elektrycznej do zachodniej części kraju. Poprzednie sześć linii połączyło siłownię atomową z innymi podstacjami 330 kV w sieci szkieletowej. Wszystkie są wyposażone w ochronę przed zwarciami.

Przeczytaj także: Pierwszy kraj arabski uruchomił reaktor jądrowy