• W połowie 2020 r. moc zainstalowana w biogazowniach wynosiła 245 MW
  • Potencjał produkcji biogazu szacuje się na 8 mld m3 rocznie
  • Biogaz i biometan przyczynią się do realizacji unijnych celów polityki energetyczno-klimatycznej

Transformacja energetyczna już trwa

Przed Polską niezwykle intensywne zmiany w sektorze energetycznym związane z realizacją Europejskiego Zielonego Ładu. Rozwój odnawialnych źródeł energii (OZE), w tym wytwarzanie energii z biogazu jest jednym z elementów umożliwiających przeprowadzenie procesu transformacji gospodarki w kierunku nisko- i zeroemisyjnym oraz dywersyfikacji krajowej struktury źródeł wytwarzania energii. Upowszechnienie innowacyjnych technologii wykorzystujących energię biogazu niesie ze sobą duże możliwości wsparcia lokalnej przedsiębiorczości zaangażowanej w łańcuch dostaw dla technologii biogazowych – powiedział Maciej Witucki, prezydent Konfederacji Lewiatan.


Biogazowni wciąż za mało

Według danych Urzędu Regulacji Energetyki moc zainstalowana w biogazowniach w połowie roku wynosiła około 245 MW i minimalnie spadła w porównaniu do stanu na koniec 2019 r. To niewiele w porównaniu z mocą zainstalowaną w farmach wiatrowych, elektrowniach słonecznych, a nawet w instalacjach wykorzystujących biomasę. Lata temu rządowe plany zakładały budowę biogazowni, w szczególności rolniczych, o łącznej mocy 3000 MW. Do tej pory nic z tego nie wynikło, choć często pomijany sektor może odegrać ważną rolę w rozwoju źródeł OZE i ich dywersyfikacji. Nawet jeśli podstawą transformacji energetyki będą morskie elektrownie wiatrowe i farmy paneli fotowoltaicznych.

Impuls dla gospodarki

Biogazownie mogą być impulsem do tworzenia innowacyjnych gałęzi gospodarki, zwiększenia konkurencyjności polskich przedsiębiorstw i podniesienia poziomu bezpieczeństwa energetycznego kraju. Potencjał biogazu, w tym rolniczego, szacuje sią na niemal 8 mld m3 rocznie, czyli niewiele mniej niż wynosi import gazu ziemnego z Rosji i dwukrotnie więcej od krajowego wydobycia tego surowca.

Sygnatariusze listu intencyjnego zdeklarowali współpracę na rzecz integracji środowisk zaangażowanych w rozwój sektora biogazowego, współpracę przy opracowywaniu raportu dotyczącego sytuacji w przemyśle biogazowym, dzielenia się najlepszymi praktykami w zakresie rozwoju i wdrażania technologii produkcji biogazu z biomasy czy zwiększenia zdolności wytwórczych przemysłu biogazowego i usług, a tym samym przyczynienie się do rozwoju eksportu.

Ważne ogniwo polskiej polityki energetycznej

Minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka, podkreślił, że sektor produkcji biogazu i biometanu jest istotnym elementem Polityki energetycznej Polski do 2040 roku i wpłynie na realizację celów polityki energetyczno-klimatycznej Unii Europejskiej. Przyczyni się też do poprawy jakości powietrza.

Sygnatariusze

List intencyjny podpisali przedstawiciele Konfederacji Lewiatan, Unii Producentów i Pracodawców Przemysłu Biogazowego, Polskiego Stowarzyszenia Producentów Biogazu Rolniczego, Polskiej Izby Gospodarczej Energetyki Odnawialnej i Rozproszonej, Inicjatywy dla Środowiska, Energii i Elektromobilności, Stowarzyszenia Krajowej Izby Biopaliw, Polskiego Stowarzyszenia Biometanu, Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa SA, Polskiej Spółki Gazownictwa sp. z o.o., Polskiego Koncernu Naftowego Orlen SA, Operatora Gazociągów Przesyłowych Gaz-System SA, H. Cegielskiego-Poznań SA, Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa, Polskiego Funduszu Rozwoju, Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu oraz Instytutu Jagiellońskiego.

Przeczytaj także: Krajowy koncern paliwowy chce budować biogazownie rolnicze