Powietrzna pompa ciepła – dla kogo?

Pompa ciepła powietrze woda jest urządzeniem multifunkcyjnym, może być wykorzystana do ogrzewania, do chłodzenia budynku, a także do przygotowania ciepłej wody użytkowej. Nawet przy temperaturach sięgających -25 stopni Celsjusza “ciepło” z zewnątrz można odebrać, a następnie wykorzystać do ogrzewania. Powietrzna pompa ciepła to rozwiązanie praktycznie dla każdego domu. Instalacja nie jest skomplikowana, nie wymaga dużego ogrodu jak w przypadku np. pompy gruntowej z poziomym wymiennikiem, a samo urządzenie zajmuje niewiele miejsca. Co więcej, inwestując w ten sposób ogrzewania nie musimy modernizować istniejącej instalacji grzewczej. Pompa dobrze radzi sobie zarówno z ogrzewaniem podłogowym jak i tradycyjnymi grzejnikami. Niewątpliwą zaletą powietrznej pompy ciepła w porównaniu do innych, jest także jej cena.

Pompa ciepła gruntowa

Pompy gruntowe wykorzystują ciepło zawarte w ziemi. Instalacja może mieć w tym przypadku dwie formy z kolektorem poziomym lub sondą pionową. Kolektor poziomy to wężownice z rur wypełnionych płynem niezamarzającym, zakopane dość płytko (1-2 m), ale na dużej powierzchni. Ten typ instalacji wymaga dużego, niezagospodarowanego ogrodu. Sondy pionowe to rury umieszczone w odwiertach głębokich na kilkadziesiąt metrów. W tym przypadku nie potrzeba dużych powierzchni, jednak wykonanie głębokich wykopów jest bardzo kosztowne.

Pompa ciepła wodna

Najrzadziej wybierana ze względu na to że tylko na nielicznych działkach podziemne cieki wodne są na tyle duże, żeby można było myśleć o ich eksploatowaniu. Co więcej skład wody do instalacji wodnej pompy powinien być nisko zmineralizowany. Duże ilości składników zapychają filtry i wymienniki ciepła. Ten rodzaj pompy potrzebuje odpowiedniej konserwacji, przez co instalacja staje się nieopłacalna.

Sprawność pompy ciepła

Sprawność pompy ciepła to jeden z najważniejszych parametrów przy wyborze urządzenia. O sprawności mówi współczynniki COP, im wyższy współczynnik tym lepiej, bowiem mniej zużyjemy prądu do ogrzewania. Dla przykładu COP = 4 oznacza, że pompa ciepła do oddania mocy grzewczej 4 kW potrzebuje 1 kW energii elektrycznej.

Jakie urządzenie wybrać?

Pompę ciepła należy dostosować do własnych potrzeb, możliwości instalacji grzewczej, a także możliwości samego montażu. Wszystkie pompy sprawdzą się równie zarówno w nowych, jak i modernizowanych domach. Dobrze współpracują z różnego rodzajami instalacjami grzewczymi, od tradycyjnych grzejników po instalację podłogową. Pompa ciepła powietrze woda nie sprawia żadnych kłopotów – na etapie instalacji, jak i późniejszej eksploatacji. Pompa gruntowa czy wodna nie nadaje się to każdego domu, nakłady finansowe są dużo wyższe, proces instalacji jest kosztowny i czasochłonna.

Pompa ciepła przeznaczona jest dla osób, które myślą o tanim i ekologicznym ogrzewaniu domu przez długie lata. Co więcej, koszty ogrzewania pompą można ograniczyć do minimum inwestując w darmowy prąd z instalacji fotowoltaicznej.